biyopsi.org https://www.biyopsi.org Biyopsi, Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır? tr-TR hourly 1 Copyright 2019, biyopsi.org Sat, 08 Apr 2017 00:00:00 +0000 Mon, 09 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Karaciğer Biyopsisi Nasıl Yapılır https://www.biyopsi.org/karaciger-biyopsisi-nasil-yapilir.html Thu, 15 Nov 2018 22:52:59 +0000 Karaciğer Biyopsisi Nasıl Yapılır; karaciğer biyopsisinin amacı karaciğerde herhangi bir hastalığın yada karaciğerde meydana kelmiş kist, tümör gibi olguların tanısını belirlemek için yapılan işlemdir. Karaciğer biyopsisi Karaciğer Biyopsisi Nasıl Yapılır; karaciğer biyopsisinin amacı karaciğerde herhangi bir hastalığın yada karaciğerde meydana kelmiş kist, tümör gibi olguların tanısını belirlemek için yapılan işlemdir. Karaciğer biyopsisi karaciğere ulaşılıp bir miktar karaciğerden parça alınarak yapılmaktadır. Alınan karaciğer parçasının histopatolojik olarak incelenip tanı raporu ortaya konulur. 

Karaciğer Biyopsisinin Yapılışı;
 • Biyopsi yapılmadan önce kan sulandırıcı ilaçlar ve heparin türevi iğneler uygulanır. 
 • Ameliyata alınmadan hasta en az 12 saat öncesinde bir şey yeyip içmemelidir. 
 • Vücudun sağ tarafında kaburgaların gerisinde karaciğer bölgesi belirlenir. 
 • Ameliyat edilecek bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır ve bölgenin lokal anestezisi yapılır. 
 • Ultrason ile karaciğerden biyopsi alınacak bölge belirlenir. Bu bölge normal karaciğer bölgesi yada tümör, kist gibi yapılar olabilir. 
 • Özel cerrahi aletler ile karaciğere girilir ve bir parça örnek materyal alınır. 
 • Burada tek bir iğne ile karaciğere girilip ve bu girilen iğnenin içerisinden biyopsi için özel alet geçirilip karaciğerden parça alınır. 
 • Biyopsi yapılarak örnek alındıktan sonra kanamanın kontrolü yapılmalıdır. (ultrasonografi ile )
Karaciğer biyopsisi lokal anestezi altında yapılan bir işlem olduğundan çok fazla ağrısız bir işlemdir. Sadece bu işlem sonrası lokal anestezinin etkisi azaldıktan sonra iğne yerinde hafif ağrı belirir ve bu ağrı kısa sürede geçer. Karaciğer biyopsisi ile bölgeden alınan parçanın incelenmesi, bir çok hastalığın belirlenmesinde çok önemlidir. Karaciğer ile ilgili problemlerin yanı sıra vücutta meydana gelen hormonal, dolaşım veya sindirimle alakalı bir çok hastalığın tanısında karaciğer biyopsisi önemli bilgiler verir. Karaciğer biyopsisi sonrası yeme içmeye dikkat edilmeli biyopsi sonrası hemen yemek yenilmemeli sadece 2-3 saat sonra su içilebilir. Biyopsiden 5-6 saat sonra herhangi bir bulantı, kusma gibi anormal durumlar yok ise hafif sıvı (çorba, yoğurt gibi) katı gıdalar tüketilebilir. Biyopsi sonrası iğne yerinde veya omuz bölgesinde ağrılar için ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz ve biyopsi sonrası 24 saate kadar ağır yük işleri yapmayınız. 
]]>
Böbrek Biyopsisi https://www.biyopsi.org/bobrek-biyopsisi.html Fri, 16 Nov 2018 15:06:41 +0000 Böbrek Biyopsisi; Biyopsi canlı dokulardan tanı amaçlı bir dokuyu alma işlemidir. Biyopsi bütün organlara uygulanabilir. Biyopsi hem bayan hemde erkeklerden alınabilir. Biyopsi uygulamasının birçok türü bulunmaktadır. An Böbrek Biyopsisi; Biyopsi canlı dokulardan tanı amaçlı bir dokuyu alma işlemidir. Biyopsi bütün organlara uygulanabilir. Biyopsi hem bayan hemde erkeklerden alınabilir. Biyopsi uygulamasının birçok türü bulunmaktadır. Ancak genellikle böbrekler üstünde uygulanmaktadır. Böbrek biyopsisi ameliyatsız bir şekilde böbrek dokusundan yada böbreklerdeki bir tümörün kesin olarak iyi huylu yada kötü huylu olduğunu anlamak amacıyla uygulanmaktadır. Kör biyopsi denilen ikincil yöntem bulunmaktadır. Ancak bu tehlikeli olduğundan dolayı fazla tercih edilmemektedir. Diğer türlü biyopsi görüntülü (ultrason) yardımıyla parça alınırsa ona göre dahada güvenli ve temiz olmaktadır.

Biyopsi Ne Amaçla Yapılır:

Böbrek biyopsisi iki amaçlı yapılmaktadır. Bu amaçlar birbirinden çok farklıdır. Ancak bu iki amaç tek yolla anlaşılıp düzeltilebilir. O tek yol ise böbrek biyopsisi dir. 
 • Başka testlerle ortaya çıkarılamayan yani anlaşılamayan böbrek hastalıklarından emin olmak için böbrek biyopsisi kullanılır. Bu hastalıklardan en önemlilerden biri böbrek dokusunun nefrit dediğimiz böbrek hastalığıdır. Bu nefrit hastalığı biyopsi dışında başka testlerle ortaya çıkmayan hastalık olduğu için sadece biyopsi yoluyla anlaşılır. 
 • Böbrekte oluşan yada var olan tümörün kesin tanısını koymak yani iyi huylu tümör mü yoksa kötü huylu tümör olduğunu anlamak amacıyla biyopsi kullanılır. Ayrıca tedavi planlaması tümörün tipine göre uygulandığı için tedavi planlaması gerekmektedir. Ancak her böbrek hastalıklarında biyopsi kullanılması gerekmemektedir. Çünkü bazı hastalıklar testler yoluyla ortaya çıkmaktadır. 
Böbrek Biyopsisi Ağrılı Bir İşlem midir

Böbrek biyopsisi iğne giriş noktaları uyuşturulduğu için ameliyat sırasında kişi ya uyutularak yada yarı uyanıkken yapıldığı zaman kişi bir şey hissetmeyecektir. Ancak ameliyat sonrası kişide bazı sancılar ve ağrılar görülecektir. Böbrek biyopsisinde asla narkoz kullanılmamalıdır. Yüksek dozda ağrı kesiciler ve sakinleştiriciler kullanılmalıdır. Kişi ameliyat sonrasında asla uyumamalıdır. Çünkü kişi uyurken bütün organlar yavaşladığı için böbrek işlevini kaybedebilir. Ancak siz yinede uzmanınızın yolunda ilerleyin. 
]]>
Mide Biyopsi Nasıl Yapılır https://www.biyopsi.org/mide-biyopsi-nasil-yapilir.html Sat, 17 Nov 2018 15:05:50 +0000 Mide Biyopsisi Nasıl Yapılır; ince bağırsak, mide, onikiparmak bağırsağı ile yemek borusunun hemen üst tarafının incelenmesi ve mide içinden parça alınması işlemine mide biyopsisi denir. Mide biyopsisi su şekilde yapılır, Mide Biyopsisi Nasıl Yapılır; ince bağırsak, mide, onikiparmak bağırsağı ile yemek borusunun hemen üst tarafının incelenmesi ve mide içinden parça alınması işlemine mide biyopsisi denir. Mide biyopsisi su şekilde yapılır, uç kısmında kamera ile ışık olan esnek yapılı bir borunun uzman tarafından ağız içinden içeri girdikten boru mideye sallanır midenin üst kısmı gastrointestinal bölge incelenmiş olur. Bu inceleme esnasında eğer gerek duyulursa parça alınır. Mide içinde alınan parça patoloji laboratuvarına gönderilir. Mideden alınan parça laboratuvarda detaylı bir şekilde incelenir. Eğer mide içinde herhangi bir hastalık varsa biyopsi sayesinde ortaya çıkar. Bu yöntem sizi endişeye düşürmesin kanser hastalığının olup olmadığını anlamak için mide biyopsisi gerekli bir yöntemdir. Mide biyopsisi kesinlikle tehlikeli değildir. Mide biyopsisi sonrasında eğer ameliyat gerekirse kişi ameliyat edilir. Mide biyopsisi diğer ameliyatlarda olduğu gibi kesi açılarak yapılmaz hasta kişiye hafif derecede sedasyon uygulanır. Kişi hiçbir şey hissetmeden mide biyopsisi gerçekleştilir.

Mide Biyopsisi Kimlere Uygulanır

Bu işlem elli yaşını geçmiş tam beş sene kadar reflü hastalığı olan kişilere uygulanır. Reflü hastalığında özofagus adı verilen bir durumun​ gerçekleşme ihtimali oldukça yüksektir. Yemek borusu uzun müddet asitle temas halinde olduğundan dolayı yemek borusunda berata adı verilen rahatsızlık oluşur. Bu rahatsızlıkta ilerledikçe kanser olma ihtimalini artıran bir rahatsızlıktır. Mide biyopsisi ve gerektiren durumlar içinde alarm semptomları yer almaktadır. Bu rahatsızlık sindirim sisteminin kanlanması sonucunda ortaya çıkar. Bu rahatsızlığın iki belirtisi vardır bunlar;
 • Pis kokulu dışkı yapmak
 • Aynı kahve telvesi gibi kusmak
Bu temel belirtileri haricinde ayrıca aşırı kilo vermek yutarken zorlanma ve yenilen yiyecekleri yutarken aşırı ağrı hissedilmesi mide biyopsisinin en büyük sebebidir. Özellikle de anemi hastalığı erkeklerde, menopoz sonrası bayanlarda ve kansızlıkta ihmal edilmeden detaylı bir şekilde araştırılması gerekir. Uzun müddet süren reflü hastalığı için nasıl mide biyopsisi uygulanıyor ise reflü hastalığına neden olan yemek borusunun mideye giden kısımda mide gevşekliği ve mide fıtığının olup olmadığını anlamak için mutlaka mide biyopsisi yapılması gerekir. Reflü hastalığının erken tanı ve tedavisi için mide biyopsisi oldukça önemlidir. Eğer reflü hastalığı olan kişiler genç ise mide biyopsisine ihtiyaç duyulmaz.

Mide Biyopsisi Sonrasında Yapılması Gerekenler

Kişi bu işlemi yaptırmadan önce aldığı ilaçları mutlaka doktora göstermesi gerekir. Mide biyopsisi öncesinde kullandığınız ilaçları​ doktorunuz inceler ve yeniden düzenler. Mide biyopsisi öncesinde en az sekiz saat sıvı ve katı besinlerin alınmaması gerekir. Mide biyopsisi yapıldıktan sonra yediği besinlere çok dikkat etmesi gerekir. Özellikle de baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız gereklidir. Yine asitli yiyecekler limon ve domatesten uzak durmak gerekir. Ayrıca kafein, sigara ve alkoldende uzak durmak gerekir
]]>
Guatr Biyopsi https://www.biyopsi.org/guatr-biyopsi.html Sat, 17 Nov 2018 17:39:01 +0000 Guatr biyopsi, guatr hastaları üzerinde uygulanan bir biyopsi çeşididir. Tiroid bezinde bazen çeşitli nodüller gelişebilmektedir. Bunların çoğu iyi huyludur ama yinede biyopsi yaptırmak gerekli ve önemlidir. Tiroid bezinde oluşan Guatr biyopsi, guatr hastaları üzerinde uygulanan bir biyopsi çeşididir. Tiroid bezinde bazen çeşitli nodüller gelişebilmektedir. Bunların çoğu iyi huyludur ama yinede biyopsi yaptırmak gerekli ve önemlidir. Tiroid bezinde oluşan bu nodülleri iğne ile almak guatr biyopsi olarak adlandırılmaktadır. Tiroid boyunda yerleşmiş olan küçük bir hormon bezi olan endokrin bezi vücudun yaşamsal işlevlerinde büyük roller oynamaktadır. Bu hormonun eksikliğinde veya fazlalığında çeşitli rahatsızlıklar ve çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu hormon üretiminin düzensizliğine sebep olan bir takım şeyler olabilir. Tiroid bezi laboratuvar koşullarında kontrol edilir ve herhangi bir lezyon belirlenirse, guatr biyopsi yapılabilmektedir.

Guatr biyopsinin güvenliği;

Guatr biyopsinin kökeni iğneye bağlıdır. Guatr biyopsi her zaman iğnelerle yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı güvenli ve herhangi bir tehlikesi olmayan bir yöntemdir. Guatr her zaman ince iğnelerle yapıldığı için önceden herhangi bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Biyopsi lokal anestezi ile yapılmaktadır.

Guatr biyopsi yapılışı;

Hasta ilk olarak bir yere yatırılmalıdır. Daha sonrasında ultrason yardımıyla tiroid bezi incelenir ve izlenir. İğnenin giriş yapacağı kısım belirlenir. İğnenin giriş yapacağı kısım sterilize edilir ve iğne yardımıyla uyuşturulur. Daha sonrasında biyopsi yapacağımız iğne ile yani ince bir iğne ile o bölgeden sıvı ve yahut hücre örneği alınarak işlem burada bitirilir. Eğer tiroid bezinde birden fazla nodül bulunuyorsa iğne ile o nodüllerden örnek alınır.

Guatr biyopsi sonrasında olacaklar;

Tiroid bezindeki nodüllere yapılan iğneler çok ince oldukları için fazla bir risk bulunmamaktadır. Guatr biyopsi olan kişinin yaşamında herhangi bir kısıtlama veya sınır olmaz. Eski yaşamlarına tekrar kolayca dönebilirler. Eskiden yaptığı aktiviteleri veya yaptığı diğer şeyleri yine istediği gibi sorunsuz bir şekilde yapabilir.
]]>
İlik Biyopsi https://www.biyopsi.org/ilik-biyopsi.html Sun, 18 Nov 2018 06:27:47 +0000 İlik Biyopsi; vücuttaki kemiklerin dışı katı bir yapı ile kaplı iken kemiklerin içi yumuşak bir yapıya sahiptir. Kemiklerin içinden ilik biyopsisi almak için biyopsi iğnelerinden yardım alınır. Alyuvarlar, akyuvarlar ve tromb İlik Biyopsi; vücuttaki kemiklerin dışı katı bir yapı ile kaplı iken kemiklerin içi yumuşak bir yapıya sahiptir. Kemiklerin içinden ilik biyopsisi almak için biyopsi iğnelerinden yardım alınır. Alyuvarlar, akyuvarlar ve trombositler kemiklerin içinde yer alan iliklerde üretilirler. Dolayısı ile de kemikten ilik biyopsisi alınırken ilikte bulunan bu hücrelerde hastalığın var olup olmadığı araştırır. İlik biyopsisi ile anemi, lenfoma, lösemi ve farklı kanser türlerinin teşhisi sağlanır. İlik biyopsisi genel olarak göğüs kemiğinden veya kalça kemiğinden alınan örnekler ile gerçekleştirilir. 

İlik biyopsisinin neden olduğu durumlar;
 • Biyopsi örneği alınan yerde morarmaların meydana gelmesi
 • Biyopsinin yapıldığı alanda sızlama ve ağrı hissinin oluşması
 • Biyopsi alınan yerde kimi zaman kanama gerçekleşmesi
 • Biyopsi alınan alanda kızarıklık meydana gelmesi
 • Biyopsi alınan alanda yanma hissi oluşması
 • Biyopsi alınan alanda enfeksiyon meydana gelmesi
İlik biyopsisi ile kan hücreleri değerlerinin normal düzeylerde olup olmadığı da incelene bilmektedir. İlik biyopsisi ile doktorlar kemik iliğini bu sayede kontrol etmiş olurlar. Eğer bir hastalık mevcut ise bu hastalığın hangi aşamada bulunduğu ve ilerleme hızı tespit edilmektedir. Demir eksikliği seviyesi ve metabolizma hızı açısından da yarar sağlamaktadır. İlik biyopsisinde kullanılan iğne biyopsiye özel olarak tasarlanmış olan bir iğnedir. 

İlik biyopsisinde doktora başvurulması gereken haller;
 • Sürekli devam eden ateş
 • Rahatsızlığın ve ağrıların artması
 • Biyopsi alınan yerde şişliklerin oluşması
 • Kızarıklıkların yayılması
 • İltihaplanmaların artması
Biyopsi gerçekleştikten sonra yirmi dört saat boyunca aşırı hareketlerden kaçınmak gereklidir. Alınan ilikler laboratuvar tetkiklerinin yapılması için uzmanlara gönderilir. Sonuçlar birkaç gün içinde çıkmaktadır. İlik biyopsisi içine patoloji uzmanlarına ve hematoloji uzmanlarına başvurulmalıdır.
]]>
Beyin Biyopsisi Nasıl Yapılır https://www.biyopsi.org/beyin-biyopsisi-nasil-yapilir.html Sun, 18 Nov 2018 12:19:03 +0000 Beyin Biyopsisi Nasıl Yapılır; beyin biyopsisi bir takım sinirsel hastalıkların, beyinde gelişen kistik veya tümöral olgularda, beyinde sıvı toplanması veya kan toplanması gibi durumlarda tanı amaçlı yapılmaktadır. Beyin biyo Beyin Biyopsisi Nasıl Yapılır; beyin biyopsisi bir takım sinirsel hastalıkların, beyinde gelişen kistik veya tümöral olgularda, beyinde sıvı toplanması veya kan toplanması gibi durumlarda tanı amaçlı yapılmaktadır. Beyin biyopsisine stereotaktik operasyonu  denilen özel bir cerrahi yöntemidir. Bu özel cerrahi teknik diğer beyin ameliyatlarından farklı olup, diğer tekniklere göre daha az kanamalı ve daha az risk taşıyan bir cerrahi tekniğidir. 

Beyin Biyopsisinin Yapılışı;
 • Beyin bölgesinde belirlenen tümör veya kist gibi yapının yeri belirlenir. 
 • Hasta kafa tıraşı yapılıp, kafatasının dezenfektan solüsyonlarla steril edilir.  
 • Asepsi ve antisepsi kuralları sağlandıktan sonra lokal anestezi uygulanıp kafa derisi ensize (kesilir) edilir. 
 • Kafa derisi ensize edildikten sonra deri altı kas dokuları küt diseksiyon ile ekarte edilip kafatası'na ulaşılır. 
 • Kafatası özel matkap ile kemik parçası çıkartılarak beyine ulaşılır. Beyin zarı da ensize edildikten sonra beyin bölgesine ulaşılır. 
 • Stereotaktik yöntem ile beyin dokusundan parça örnek alınarak özel solüsyonlara konulur. 
 • Biyopsi yapılıp parça alınan kısımda kanama kontrolü yapılıp tekrardan beyin zarı dikilir. 
 • Daha sonra kafatası bölgesinden çıkarılan kemik parçası geri yerine yerleştirilip kafatasına tespit edilir. 
 • Ensize edilen kas, dokular ve deri tekniğine uygun dikiş ile ameliyat bölgesi kapatılır. 
 • Ameliyat bölgesi steril gazlı bezle kapatılıp koruma altına alınır.    
 • Özel solüsyonda bekletilen biyopsi parçası histopatolojik olarak incelenmeye gönderilir. 
Beyin biyopsisi tekniği olan stereotaktik teknikte diğer beyin ameliyatlarından farklı olarak kafa kemiği geniş olarak açılmayıp, sadece 5-10 milimetre çapında küçük bir kemik parçası çıkarılır ve ameliyata bağlı olarak beyin dokusu için en az ölçüde hasar oluşma riski vardır. Bu teknikte tanı koyma oranı %95'in üzerindedir. Bu yöntemin riskleri çok az olabilmekle birlikte kanama, sinir harabiyeti ve enfeksiyon gibi olumsuz komplikasyonlar şekillenebilir. 
]]>
Biyopsi Sonrası https://www.biyopsi.org/biyopsi-sonrasi.html Mon, 19 Nov 2018 11:50:15 +0000 Biyopsi Sonrası: Hasta olan organdan doku parçası alma işine biyopsi adı verilir. Sonrası kadar mutlaka önceside çok önemlidir. Biyopsi sonrası hastaların mutlaka gözaltında tutulması gerekir. Bunun iki önemli nedeni vardır; H Biyopsi Sonrası: Hasta olan organdan doku parçası alma işine biyopsi adı verilir. Sonrası kadar mutlaka önceside çok önemlidir. Biyopsi sonrası hastaların mutlaka gözaltında tutulması gerekir. Bunun iki önemli nedeni vardır; Hastaya biyopsi öncesi verilen rahatlatıcı ve ağrı kesici ilaçların etkisinin geçmesi beklenmelidir. Bu ilaçlar hastada bazı yan etkiler doğurabilir. Diğer bir konu ise; Biyopsi yapılan bölge, sonrasında kanama yapabilir yada başka sorunlar yaşanabilir. Daha geç dönemlerde hemen hemen hiç sorun yaşanmaz. Biyopsi mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Biyopsi için doku alınacak olan organların zarar görmemesi gerekir ve teşhis iyi yapılmalı ve doğru organdan doku parçası alınmalıdır.

Biyopsi Sonrası Hasta Nelere Dikkat Etmeli 
 • Biyopsi yapılırken hastaya ağrı kesici veya sakinleştirici ilaç verildiğinden, işlem sonrası ilacın etkisi geçene kadar hasta su içmemelidir. 
 • Hasta biyopsi sonrası 1-2 saat sonra katı gıdalarla beslenebilir. 
 • Biyopsi yapılan hasta, eve geldikten sonra ağır işler yapmamalıdır. Kendini fazla yormadan normal yaşamına devam etmelidir.
 • Hasta biyopsi sonrası, bir gün geçtikten sonra, banyo, spor ve günlük egzersizlerini yapabilir. 
 • Biyopsi yapılan hasta, 2 gün geçtikten sonra, istediği yemeği yiyebilir ve tüm etkinliklere katılabilir.
 • Hasta, biyopsi yapılan bölgede ağrı hissederse, doktorunun önerdiği ağrı kesiciyi kullanabilir.
 • Hasta evinde istirahat ederken, kendini kötü hissetme, mide bulantısı, kusma, çarpıntı ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklar başlarsa, derhal doktoruna başvurmalıdır.    
Biyopsi Sonrası Ne Gibi Riskler Oluşabilir
 • Biyopsi yapılan yerde, biyopsi sonrası kanama meydana gelebilir. O bilgede morluk, şişlik veya sertlik oluşabilir.
 • Biyopsi yapılırken hijyen koşullar hazırlanmamış ise, sonrasında hastanın enfeksiyon kapma riski olabilir.
 • Biyopsi yapılacak organ tam belirlenip, ona göre doku alınmazsa teşhis yanlış konulabilir. 
 • Akciğerlere biyopsi yapmak, alınacak doku derinde olunca zorluk çıkar. Biyopsi sonrasında akciğer hasar görebilir.
 • Memeden alınacak olan doku parçası büyük olabilir. Biyopsi sonrası memenin görünümünde değişiklik oluşabilir. 
]]>
Biyopsi Sonrası Hasta Nelere Dikkat Etmeli https://www.biyopsi.org/biyopsi-sonrasi-hasta-nelere-dikkat-etmeli.html Tue, 20 Nov 2018 04:31:13 +0000 Biyopsi Sonrası Hasta Nelere Dikkat Etmeli; Biyopsi; Vücuttan doku parçası alınarak incelenmesi olayıdır. Vücuttan alınan doku parçası mikroskop ile incelenir. Biyopsi genel olarak hastalık şüphesi ile uygulanır. Mesela hastada Biyopsi Sonrası Hasta Nelere Dikkat Etmeli; Biyopsi; Vücuttan doku parçası alınarak incelenmesi olayıdır. Vücuttan alınan doku parçası mikroskop ile incelenir. Biyopsi genel olarak hastalık şüphesi ile uygulanır. Mesela hastada şişlik, kitle veya tümör benzeri bir durum varsa bunun araştırılması ve tedavi edilmesi için en iyi yöntem bölgeden parça alınıp incelenmesidir. Biyopsi hassas cerrahi işlemlerden birisi olduğundan sonrasında da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Biyopsi sonrası hasta nelere dikkat etmeli;
 • Hastaların geç dönemlerde meydana gelebilecek kanama olasılığından dolayı takip edilmelidir. Bu yüzden biyopsi uygulandıktan sonra hemen hemen 4 saat kadar hastanede doktor kontrolünde olunur.
 • Biyopsi sonrası eve gidilince hasta 2 saat kadar istirahat etmelidir.
 • Biyopsi sonrası hasta az miktarda sıvı tüketebilir. Eğer bulantı veya kusma gibi şikayetleri yok ise sıvı türünde sıkıntı olmaz, her tür sıvı tüketilebilir.
 • Biyopsi uygulaması bittikten hemen hemen 4 saat kadar sonra normal yemek yeme rutinine dönülebilir. Yemek konusunda herhangi bir sorun olmaz.
 • Biyopsinin uygulandığı noktanın yani iğnenin vurulduğu kısımda ağrı hissi varsa doktorun önerdiği bir ağrı kesici kullanılabilir.
 • Biyopsi sonrası karın ağrılar meydana gelebilir. Bu normal ve geçicidir fakat giderek artan ateş, baş dönmesi, mide bulantısı gibi durumlarda doktora muayene olunmalıdır.
 • Biyopsinin uygulandığı ertesi gün duş almak, spor yapmak gibi her türlü aktivite yapabilir. 
 • Biyopsi sonrası evde umulmadık bir sorun (çarpıntı, kendini kötü hissetme, aşırı halsizlik, nefes darlığı gibi) oluşursa doktorunuzu aramalı veya hastanenin acil servis bölümüne gitmelisiniz.
 • Biyopsinin uygulandığı noktanın mikrop kapmamasına dikkat edilmelidir.
 • Biyopsi sonrası genel olarak sorun ile karşılaşılması beklenmese de tedbirli olunmalı, dinlenilmeli, bir hafta boyunca ağır kaldırmamaya özen gösterilmelidir.
]]>
Prostat Biyopsisi https://www.biyopsi.org/prostat-biyopsisi.html Tue, 20 Nov 2018 09:57:54 +0000 Prostat Biyopsisi, prostat kanseri tanısında kullanılmakta olan en önemli yöntemlerden biri olan TRUS(transrektal ulrtasonaografi) biyopsidir. Prostat biyopsisi koagülasyon bozukluğu gibi bazı durumlarda cidd Prostat Biyopsisi, prostat kanseri tanısında kullanılmakta olan en önemli yöntemlerden biri olan TRUS(transrektal ulrtasonaografi) biyopsidir. Prostat biyopsisi koagülasyon bozukluğu gibi bazı durumlarda ciddi sıkıntılara neden olabilmektedir. TRUS ile yapılan prostat biyopsisi, serum PSA değeri yüksek olan ve kanser şüphesi olan erkeklerde endikedir. Prostat kanseri erkek bireylerde en sık rastlanılan kanser türüdür. Prostat biyopsisi özellikle son 30-40 yıl içerisinde teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha ileri teknikler ile yapılabilmektedir. Daha önceleri altı kadran yöntemi ile yapılan prostat biyopsisi, parasagital düzlemde her iki prostat lobunun taban orta kesim ve periferik zonlara denk gelecek şekilde 6 kadrandan alınarak yapılmakta idi. Altı kadran prostat biyopsisi lezyon biyopsilerinden üstün olmasına rağmen, %15-36 oaranlarında kanser riskinin atlanabilmesinden dolayı eleştiri almış olan bir yöntemdir. Ayrıca periferik zonun yetersiz örneklenmesi ve farklı prostat hacimlerini kompanse edecek yeterliliği bulunmamaktadır. Özellikle son yıllarda altı kadran prostat biyopsisine alternatif olarak 8-13 kor biyopsisi yapılmakta ve bu yöntem sayesinde kanserin saptanma oranı da artmış olmaktadır. 

Prostat biyopsisi nedir

Prostat biyopsisi, yaşam süresi ile alakalı beklenti 10 yılın üzerinde olan erkeklerde kanser şüphesi varsa ve tedavi gerekecekse yapılmalıdır. Günümüzde biyokimya, radyoloji, nükleer tıp ve tıbbi genetikte fazlası ile gelişmeler olmasına rağmen, PCa'yı organa sınırlı iken saptayacak ve gereksiz prostat biyopsisi yapılmasını engelleyecek yöntem ve tetkik maalesef bulunmamaktadır. Günümüzde hala PRM ve PSA iki önemli tanı aracı olmaya devam etmektedir. PSA'nın anı değeri prostatın hacmi, hastanın yaşı, yıllık PSA artışı gibi noktalar dikkate alındığında daha da artmaktadır.

Prostat biyopsisi endikasyonları nelerdir

 • PSA yüksekliği
 • Hasta da anormal PRM bulguları
 • Ve yıllık PSA velositesinin 0.75 ng/ml üzerinde olmasıdır.

PSA düzeyi, PCa'nın yanında PBH, yaşlanma, prostatit, prostatik infark gibi durumlarda artış gösterir. PSA değerinin yüksek olması, TRUS ile prostat biyopsisi lezyonlarından daha değerlidir. Çünkü PSA ne kadar artarsa kanser riski de o ölçüde artmaktadır.

Prostat biyopsisi nasıl yapılır

Prostat biyopsisi kolay bir yöntemdir fakat biyopsi öncesi, hazırlık protokollerine tam uyulmadığı takdirde morbiditesi oldukça  yüksek olan bir işlemdir. Prostat biyopsisi öncesi, profilaktif olarak antibiyotik önerilmektedir. Prostat biyopsisi yapılacak olan hasta enfeksiyon açısından risk altında ise antibiyotik tedavi süresi uzatılmaktadır. Mutlaka bağırsak temizliği yapılması gerekir. Rektal ve prostatik anestezi birlikte uygulanır. Periprostatik sinir bloğu TRUS prostat biyopsi öncesi sıklıkla uygulanan bir işlemdir. Periprostatik sinir bloğu uygulaması hastanın işlemde daha az acı duymasını sağlar. Enjeksiyon seminal vezikül ile prostat arasındaki açıya yapılmalıdır. Yapılan araştırmalar prostat biyopsisi tekrarının kanser saptama oranında ilk biyopsiye göre değişkenlik belirlediğini göstermektedir. 

Son bir kaç yıl içinde TRUS eşliğinde yapılan prostat biyopsisine iyi bir alternatif olarak TRUS-BX biyopsisi gündeme gelmiştir. Bu yöntemle yapılan prostat biyopsisi daha fazla kanser saptama özelliğine sahiptir. Aynı zamanda anteroapikal bölge daha iyi örneklenebilir. Kanser durumu var ise kanser daha iyi evrelenip kanserli hücrelerin durumu daha iyi gözlemlenebilmektedir.

]]>
Biyopsi Nasıl Yapılır https://www.biyopsi.org/biyopsi-nasil-yapilir.html Wed, 21 Nov 2018 07:49:42 +0000 Biyopsi Nasıl Yapılır, biyopsi çoğunlukla hastalıkların tanısın konulması için, mikroskop altında yapılan inceleme ve çeşitli testlerin yapılması amacı ile kişinin vücudunun herhangi bir bölgesinden hücre parçası ya da Biyopsi Nasıl Yapılır, biyopsi çoğunlukla hastalıkların tanısın konulması için, mikroskop altında yapılan inceleme ve çeşitli testlerin yapılması amacı ile kişinin vücudunun herhangi bir bölgesinden hücre parçası ya da doku alımına verilen isimdir. Biyopsi işlemi yapılırken, özellikle organın içerisinde mevcut olan kitlenin nasıl bir durumda olduğunu ve nerede olduğuna karar verilmek için yapılan bir yöntemdir. Biyopsi işlemini yapmadan önce hastanın biyopsi yapılacak bölgesi genel ve lokal anestezi yöntemi ile uyuşturulur, ardından bu bölgeden biyopsi araştırması yapılması için çok küçük bir parça doku alınır. Biyopsi yöntemi ile alınmış olan parçada herhangi bir patalojik bulgunun oluşup oluşmadığı araştırılarak incelenir. Biyopsi işlemi yaklaşık olarak 15 ile 20 dakika arasında sürmektedir. Biyopsi yöntemi kullanılan bölgeye hiç bir şekilde dikiş işlemi ya da kesik işlemi yapılmamaktadır. Biyopsi yöntemi ile araştırılacak olan kitler ve parça uygun olarak yerinden çıkarılır. Genellikle biyopsi işlemi uygulandıktan sonra hasta son derece sağlıklı ve rahat hissetmektedir. Yalnızca hastaya uygulanan anestezi nedeni ile kendisini biraz halsiz, ve susuz hissedebilir. Aynı zamanda bir ayılma evresi de söz konusu olmaktadır. 

Biyopsi Nasıl Yapılır Aşamaları Nelerdir
 • Öncelikle hastanın hangi bölgesinde biyopsi yapılacağı kesinleştirilir.
 • Hastanın biyopsi yapılacak yeri lokal anestezi uygulanır.
 • Ardından biyopsi yapmak için kullanılan çok özel bir iğne ile işlem yapılır.
 • Bu özel iğne sayesinde biyopsi yapılırken mevcut olan yerdeki kitle ya da doku tam anlamı ile çıkarılır. 
 • Yaklaşık olarak biyopsi işlemi 15-20 dakika arasında gerçekleşmektedir.
 • Hastaya biyopsi işlemi tamamlandıktan sonra anestezinin etkisini atabilmesi için hasta dinlendirilir. 

Vücudun Herhangi Bir Bölgesinde Biyopsi Nasıl Yapılır, 

Biyopsi işlemi insan vücudunun pek çok bölgesinde uygulanan bir yöntemdir. Mesela biyopsi işlemi en çok kadınlarda meme biyopsisi olarak uygulanmaktadır. Bunun nedeni ise, kadınlarda meme kanseri olma riskine karşı kütlelerin anlaşılması için kullanılmaktadır. Meme biyopsisi yapılmadan öne hastanın göğsüne ultrason ile bakılarak kitlenin yeri tam olarak tespit edilir. Ardından hastaya lokal anestezi yapılır ve göğsünde mevcut olan kitle yerinden alınarak çıkarılır. Hastaya meme biyopsi işlemi uygulandıktan sonra lokal anestezinin etkisini üzerinden atabilmesi için sırt üstü mutlaka dinlenmesi gerekmektedir. Biyopsi işlemi uygulandıktan sonra yaklaşık olarak 3 saat sonrasında hasta normal yaşamına hemen dönebilir. Sebebi de hastaya yapılan anestezinin etkisinin geçmesini beklemektir. Başka bir biyopsi işlemi de mide endoskopisidir ve midede mevcut olan yaranın tespit edilmesi için uygulanmaktadır. Özellikle mideye uygulanan biyopsinin esas amacı hastanın midesindeki yaralı olan bölgenin görüntüsünü net bir şekilde almak içindir. Bu görüntüleme sistemi sayesinde hastanın midesindeki yaranın tedavisinin ilaç ile mi Yoksa ameliyat ile bir müdahalenin olup olmayacağına karar verilme aşamasında büyük önem taşımaktadır. Hastalar biyopsi işlemi yapıldıktan bir kaç sonra normal yaşantılarına yeniden devam edebilirler. 
]]>
Tiroid Biyopsi https://www.biyopsi.org/tiroid-biyopsi.html Thu, 22 Nov 2018 07:29:40 +0000 Tiroid biyopsi; Tiroid bir salgı bezidir. Tiroid salgı bezi, boyun bölgesinin tam ortasında yer alır. Bu salgı bezi iki lobdan oluşur. Bunlar sağ lob ve sol lob olarak adlandırılır. Tiroid salgı bezi de diğer salgı bezleri g Tiroid biyopsi; Tiroid bir salgı bezidir. Tiroid salgı bezi, boyun bölgesinin tam ortasında yer alır. Bu salgı bezi iki lobdan oluşur. Bunlar sağ lob ve sol lob olarak adlandırılır. Tiroid salgı bezi de diğer salgı bezleri gibi vücuda hormon salgılar. Tiroid salgı bezi her zaman istenildiği şekilde çalışmayabilir. Bu durumlarda bazı tiroid hastalıkları olur. Tiroid bezinden kaynaklanan hastalıklar genellikle salgılanan hormon miktarına bağlı olarak gelişen hipertiroid ve hipotiroid gibi hastalıklardır. Bunlar kadar sık görülmese de tiroit bezinin salgıladığı salgı miktarının haricinde yapısal sorunlarına bağlı olarak da bir kısım sağlık sorunları meydana gelebilir. Bu sağlık sorunlarıyla tiroid bezi iltihabı, nodül, troid kanseri gibi türlere ayrılmaktadır. Troid nodülü salgı bezinde oluşan kitleye verilen isimdir. Nodül oluşumu çok yadırganacak bir durum değildir. Fakat hastalığın erken teşhis ve tedavisi için nodülün kontrol altında tutulması gerekir. Tiroid nodülü ultrason, sintigrafi gibi bazı basit görüntüleme tekniği sayesinde tespit edilebilir. Oluşan bu nodülün büyümesinin engellenmesi kadar türünün belirlenmesi de önem arz etmektedir. Bunun için yapılması gereken işleme biyopsi adı verilir. Hastada görülen belirtiler, yaş, risk gibi durumlar göz önüne alınarak biyopsiye karar verilmelidir. Özellikle tiroid kanserinden şüphelenilen hastalarda mutlaka biyopsi yapılmalıdır. Böylece oluşan kitlelerin kötü huylu olup olmadığı daha net ortaya konulabilir.  Tiroid biyopsisi sadece nodül için uygulanan bir işlem değildir.  Bazı hastalarda sadece tiroid bezinden de biyopsi yapılabilir. Bu da tiroid bezi kanserinin kolay teşhis edilebilmesi için kolay bir tanı yöntemdir. 

Tiroid biyopsisi sonuçlarının değerlendirilmesi:

Tiroid biyopsisinden ortalama 4 farklı sonuç çıkar. Bu sonuçlar aşağıda sıralanmaktadır. 
 • İyi huylu nodül: Tiroid nodülü veya tiroid bezinden alınan doku iyi huylu çıkarsa hastanın bu durumda kanser olmadığı sonucuna varılır. Kanser olmayan hastanın nodül ya da tiroid bezinin alınmasına gerek kalmayabilir. Fakat bazı hallerde nodülden kurtulmak ya da hastanın tiroid hastalığını tedavi etmek için kanserli olmayan bezin veya nodülün de alınması gerekebilir. Daha önce tiroid biyopsisi yapılması ameliyatın riskini azaltır. 
 • Kötü huylu nodül: En az karşılaşılan sonuçlardandır. Hastalığı tam teşhisi için başka yöntemlerde uygulanır. 
 • Şüpheli nodül: Uygulanan biyopsinin totalde yaklaşık %10'unda görülebilir.
 • Yetersiz veya tanısal değil: Alınan örnek hücrenin yeterli olmadığı durumlarda karşılaşılan sonuçtur. Bir tiroid biyopsisinde bu sonucun çıkma ihtimali ortalama %20 civarındadır ve bu durumda biyopsinin yenilenmesinden başka çare bulunmamaktadır. 
]]>
Rahim Biyopsi https://www.biyopsi.org/rahim-biyopsi.html Thu, 22 Nov 2018 21:38:04 +0000 Rahim biyopsi, bayanlarda oluşan sağlık sorunudur. Rahim içinde parça alınması ile yapılan tedavi yöntemidir. Adet kanaması, kürtaj, diatasyon gibi sağlık sorunların oluşması ile rahim bölgesinde kanama olur. Rahim bölgesinde Rahim biyopsi, bayanlarda oluşan sağlık sorunudur. Rahim içinde parça alınması ile yapılan tedavi yöntemidir. Adet kanaması, kürtaj, diatasyon gibi sağlık sorunların oluşması ile rahim bölgesinde kanama olur. Rahim bölgesindeki kanamanın nedeni biyopsi yöntemi ile yapılır. Tedavi yapılacağı zaman rahim ağzı genişletilir ve rahim içi, rahim etrafı biyopsi ile inceleme tekniği uygulanır. Adet dönemleri, adet olunca hormon değişikliği ile rahim büyür ve kalınlaşır. Her ay düzensiz adet kanaması oluşması ile rahim bölgesine biyopsi tekniği yapılır ve kanamanın nedeni tespit edilir. Rahim içine mikroskop ile inceleme uygulanır. Rahim içinde parça alınması gerekiyorsa alınır. Kadın düşük yaptıktan sonra rahim kanalı doktor tarafından temizlenir ve rahim içinde kalan kalıntı parçası alınır. Kadının düşük yapma nedeninin kaynağı incelemeye alınır. Rahim ağzında yara oluşuyorsa, rahim etrafında enfeksiyon, şişlik oluşuyorsa ve nedeni belli olmayan rahim kanamaları rahim biyopsi tekniği ile hastalığın tespiti sağlanır. 

Rahim biyopsi tedavisinin yapılma tekniği

Doktor kontrolü ile hastanın rahim içinde parça alınır. Rahimde parça alımı hastane ortamında veya klinik ortamda yapılır. Biyopsi yapılacak hastaya ilaç verilerek rahim ağzı genişletilir. İnce ışınlı alet rahim içine yerleştirilir ve biyopsi uygulaması yapılmaya başlanır. Hastaya damar yolundan ilaç verilir. Anestezi tedavisi yapılır. Rahim bölgesi uyuşturulur. Doktor kontrolü ile vajina içine ışınlı cihaz yerleştirilir. Rahim ağzı ilaç ile genişlediği için hasta acı hissetmez ve biyopsi tedavisi rahat gerçekleşir. Kürek aleti ile rahim içindeki sıvı çıkartılır. Çıkarılan sıvı labaratuvarda incelemeye alınır. Rahimde biyopsi parçasının alınmasıyla tedavi işlemi bitmiş olur. 
]]>
İnsizyonel Biyopsi https://www.biyopsi.org/insizyonel-biyopsi.html Fri, 23 Nov 2018 17:25:29 +0000 İnsizyonel Biyopsi: İnsan vücudunda bulanan deri dokusunun hasta olan bir parçasının ameliyat yapılarak alınmasına insizyonel biyopsi denir. İnsizyonel biyopsi genel olarak dermotologlar tarafından sıkça uygulanan yöntemdir İnsizyonel Biyopsi: İnsan vücudunda bulanan deri dokusunun hasta olan bir parçasının ameliyat yapılarak alınmasına insizyonel biyopsi denir. İnsizyonel biyopsi genel olarak dermotologlar tarafından sıkça uygulanan yöntemdir. Alınacak olan deri parçasının kütlesi,  hacmi gerekli uygulamalar ile tespit edilir. Tespit edilen deri parçası insizyonel biyopsi ile alınır. Doktor cerrahi işlem öncesi hastayı yapılacak uygulama ile bilgilendirir. Hasta işlemi kabul ederse kabul kağıdını imzalar. İnsizyonel biyopsi sonrasında yan etkiler görülebilir. Bunlar kesilen yerde kabarıklık oluşması, dikişlerin kendiliğinden açılması, damarlarda sinir hasarı, enfeksiyon, kanama, dikilen yerde potluk, nekroz ve reaksiyon gelişmeleri olarak görülen yan etkilerdir.

İzyonel Biyopsi Nasıl Yapılır: Cerrahi işlemin yapılacağı oda işlem öncesinden temizlenmelidir. İzyonel biyopsi için gerekli olan steril eldiven, formol sülasyon, steril enjekte, antiseptik solüsyon alkol, steril makası, doku çengeli, steril edilmiş örtü, serum, antibiyotik merhem, gazlı bez, dikiş ipliği, klemp, steril portegü, bistüri sapı, bistüri ucu, bibolarpenset, taşıma kabı, işaretleme kalemi ve elektonik cerrahi cihazı ve benzeri aletler hazır edilir. Hasta insizyonel biyopsi yapılacak olan yere alınır. Daha önceden yapılan testler sonucu belirlenen bölgenin birkaç santim çevresine lokal anestezi yapılır. Anestezi yapıldıktan sonra hasta bölgenin deri çizgilerine uygun olarak paralel şekilde yer işaret kalemi ile işaretlenir. Hastaya lokal anestezinin etki yapması için 15-20 dakika kadar beklenir. Etki başlayınca işaretlenen hasta bölgenin etrafı antiseptik losyon uygulanarak temizlenir. Üzerine steril edilmiş ortası delik bez örtülür. Derinin iki parçası deri bistüri ile sabitlenerek işaretli yere kesim işlemi uygulanır. Kesik ile alınacak olan parçaya ulaşılır. Kesilen bölge çengel ile sabitlenir, makas ile hasta olan deri parçası alınır. Kesik bölgedeki damarlar bipolar panset aracı ile bağlanır. İnsizyonel biyopsi ile alınan parçanın çevresi ve üzeri epitermal diliş ile dikilir. Dikiş atılan bölgeye antibiyotik merhem sürülerek gazlı bez ile kapatılır. Alınan hasta parça dermotolog tarafından incelenmesi için formal solüsyon içine koyularak muhafaza edilir.

İnfizyonel Biyopsi Olan Yerin Tedavisi: İnfizyonel biyopsi ameliyatı yapılmasının üzerinden iki gün geçtikten sonra  doktor  tarafından açılarak isotenik ile yıkanılır. Yıkama işleminden sonra yara üzerine antibiyotik ile pansuman yapılır. Dikişler uygulanan bölgeye göre değişiklik gösterir. Yüz bölgesinde 3-5 gün, boyun bölgesi bir hafta, gövde ve saçlı deri için 10-15 gün beklemek gereklidir.Dikişlerin alınacağı zamana kadar pansuman işlemi devam ettirilmelidir.
]]>
İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi https://www.biyopsi.org/ince-igne-aspirasyon-biyopsisi.html Sat, 24 Nov 2018 13:20:24 +0000 İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi, İnce iğne ile yapılan aspirasyon biyopsisi, memedeki kitlelerin tanı ve tedavisinde açık olarak yapılan biyopsiye alternatif bir işlemdir. İğne ile hücre örneklemesi şeklinde yapılan i İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi, İnce iğne ile yapılan aspirasyon biyopsisi, memedeki kitlelerin tanı ve tedavisinde açık olarak yapılan biyopsiye alternatif bir işlemdir. İğne ile hücre örneklemesi şeklinde yapılan ince iğne aspirasyonu tanı kriterleri cerrahi patolojiye daha yakındır ve sitolojik tetkike dayanmaktadır. İnce iğne aspirasyon biyopsisi oldukça güvenilir aynı zamanda ekonomik ve poliklinik koşullarında uygulanabilen bir işlem olma özelliği taşımaktadır. Açık biyopsi ile kıyaslandığında çok daha fazla tercih edilen bir yöntemdir. 

İnce iğne ile aspirasyon biyopsisi, sitopatolojideki imunositokimyasal boyama ile tümörlerinin belirlenmesi, gen tanımlamaları ve hormon reseptör tayini gibi yöntemler açısından da oldukça önemlidir. İnce iğne aspirasyon biyopsisi için sitolojik tanının olmazsa olmaz kuralı tümörden yapılan örneklemenin yeterli sayıda hücre içermesidir. İnce iğne aspirasyon biyopsisinin başarısını artıran en önemli faktörlerden biri de işlemi yapan hekimin bu konudaki deneyimidir. Ayrıca ince iğne aspirasyon biyopsisi ile aldığı örneklemi mikroskop altında inceleyen sitopatoloğun da yorum konusunda ki deneyimi çok önemlidir. 

İnce iğne aspirasyon biyopsisi nedir

İnce iğne aspirasyon biyopsisi yapılmadan önce hastaya tanı, fiziksel muayene ve radyolojik incelemeler de yapılır ve bütün sonuçlar birlikte değerlendirilir. Alınan örnekler 20-22 G iğnesi bulunan 20 cc'lik enjektörler ile piston 1 cc'lik seviyede iken kitleye girilir ve enjektör pistonu çekilir, ince iğne ucu 2-3 yönde hareket ettirilmek sureti ile örneklem alınır. Alınan örneklem mikroskopta lam üzerine püskürtülerek, yayılır, %95'lik etil alkol ile karıştırıldıktan sonra, emotoksilen eosin ile boyanarak patoloji bölümüne gönderilir. 

İnce iğne aspirasyon biyopsisi nasıl yapılır

İnce iğne aspirasyon biyopsisisi  atolojide benin, kuşkulu benin, malin, kuşkulu malin yada yetersiz şeklinde değerlendirilir. İnce iğne aspirasyon biyopsisinde dokuların tespit solüsyonuna girmesi parafin bloğa gömülmesi nedeniyle imunositokimya ve ileri tekniklerin uygulanması sırasında sitolojik preperatlar doku kesitleri ile kıyaslandığında daha sağlıklı sonuçlar vermektedir. Tümörlerdeki gen tanımlamaları ve hormon reseptörleri de ortaya koyulabilir. Ayrıca tümör tipi de kolaylıkla belirlenebilmektedir. 

]]>
Gögüsten Biyopsi Alınması https://www.biyopsi.org/gogusten-biyopsi-alinmasi.html Sat, 24 Nov 2018 20:02:39 +0000 Göğüsten Biyopsi Alınması: Biyopsi hücrelerin kanser olup olmadığını anlamak için yapılan bir tetkiktir. Göğüs biyopsisi alınması, memeden küçük bir doku yada tüm kitlenin çıkarılması işlemidir.Memeden alınan Göğüsten Biyopsi Alınması: Biyopsi hücrelerin kanser olup olmadığını anlamak için yapılan bir tetkiktir. Göğüs biyopsisi alınması, memeden küçük bir doku yada tüm kitlenin çıkarılması işlemidir.Memeden alınan parça daha sonra kanser hücresi varlığı yada başka bir iltihabi hastalık olup olmadığını anlamak için laboratuvara gönderilir. Bu işlem hastane ortamında gerçekleştirilir. Operasyonunu süresi 10-15 dakika sürer ve kişi biyopsi sonrası aynı gün evine gidebilir.

Göğüs biyopsisi alınması, lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Biyopsinin yapılacağı bölge uyuşturulur,hasta işlem sırasında uyanıktır. Genel anestezi ise çok az tercih edilen bir durumdur. Genel anestezi esnasında hasta tamamıyla uyutulur ve biyopsi sürecinde uykuda kalır.Bu yüzden son yıllarda hastayı tamamıyla uyutma yöntemi tercih edilmemektedir. 

Önceki yıllarda biyopsi, sadece kanserli hücre ile sağlam hücreyi ayırmak için kullanılmaktaydı. Ancak son yıllarda sadece dokuyu tespit etmek için değil, kanserin genetik yapısını, büyüme hızını, diğer organlara yayılma derecesini, kullanılacak tedavi yöntemini 
aydınlatmaya yardımcı olmaktadır.

Meme Biyopsisi Yöntemleri:

Göğüsten biyopsi alınması çeşitli yollara yapılır.İnce iğne biyopsisinde, ince bir iğne memeye sokularak örnek alınır. Bu yöntem kist yapısındaki lezyonları boşaltmak yada örnek almak için kullanılır.

Kalın iğne biyopsisi ise, lokal anestezi altında ,memeye iğne sokularak, küçük bir parça alınır. En fazla tercih edilen yöntemdir. Vakumlu biyopside, vakum cihazına bağlı sonda ile memeden örnek alınmasıdır. Kitlenin bir kısmı yada tamamı alınmak isteniyorsa cerrahi biyopsiye de başvurulabilir. Alınan parçada kanser hücresi olup olmadığı araştırılır. İğneli biyopsiden ayrıntılı sonuç alınamadığında, göğüsten biyopsi alınması cerrahi yolla tercih edilir.
]]>
Akciğer Biyopsisi Nasıl Yapılır https://www.biyopsi.org/akciger-biyopsisi-nasil-yapilir.html Sun, 25 Nov 2018 02:22:31 +0000 Akciğer Biyopsisi Nasıl Yapılır, Akciğer vücuttaki bütün organların oksijen almasını sağlayan organdır. Bundan dolayı akciğerde meydana gelecek en ufak sıkıntı vücudu tehdit edecek sorunlar meydana getirebilir. Akciğer biy Akciğer Biyopsisi Nasıl Yapılır, Akciğer vücuttaki bütün organların oksijen almasını sağlayan organdır. Bundan dolayı akciğerde meydana gelecek en ufak sıkıntı vücudu tehdit edecek sorunlar meydana getirebilir. Akciğer biyopsisi ise organdan küçük bir parça alınması işlemidir. Biyopsi yapılmasını gerektiren hastalıklar, akciğer kanseri, başka bir organda bulunan kanserin akciğere yayılması yada akciğerdeki iyi huylu tümörlerdir. Akciğerden alınan parça sadece kanseri tespit etmek için değil, iyi huylu mu kötü huylu mu olduğunun anlaşılması içinde kullanılır. Bazı hastalarda ise teşhis konulduktan sonra, hastalığın evresini ve türünü saptamak için kullanılır. 

Akciğer Biyopsisi Süreci:

Akciğer biyopsisi nasıl yapılır Akciğer biyopsisi iğneyle ciğerden küçük bir parça alınması ile gerçekleştirilir. Biyopside alınacak parçanın boyutuna göre de kalın mı, ince mi iğne kullanılacak karar verilir. Biyopsi hastane şartlarında yada polikliniklerde yapılır. Hastanın işlemden bir gün önce günü birlik yatışı yapılır. 

Akciğer biyopsisi nasıl yapılır, sorusunun en merak edilen tarafı ise anestezi durumudur. Hasta ameliyata girer gibi genel anestezi ile uyutulacağını düşünerek tedirgin olabilir. Ama bu durum kişiye ve hastalığa göre değişir. Küçük bir parça alınacaksa lokal anestezi, büyük bir parça alınacaksa genel anestezi tercih edilebilir. İşlemden önce hastanın 4-5 saat hiç bir şey yememesi gerekir. Hastanın daha önce yaptırdığı tetkikler ve akciğer tomografisi incelenerek, tümörün yada alınacak kitlenin yeri tespit edilir. Biyopsi yapılacak bölge, bilgisayarlı tomografi ile incelenir ve kitlenin alınacağı bölge işaretlenir. Sonra ince bir iğneyle kitleye giriş yapılarak küçük bir parça alınır. İğne kitleden çıkarıldıktan sonra bilgisayarlı tomografiyle takibe devam edilir. Bunun amacı, biyopsiden sonra akciğerin kanaması yada zar arasında hava boşluğu oluşmasını takip etmek ve oluştuğunda müdahale etmek için önlem almaktır. Hasta işlemden sonra 4-5 saat kontrol altında tutulur. Sonrasında akciğer grafisi çekilir. 

Akciğer biyopsisi nasıl yapılır, sorusundan daha önemli süreç sonraki süreçtir. Hasta kontrol edilip, grafisi çekildikten sonra, hiç bir sorun olmadığına emin olmak önemlidir. Bu yüzden sonrasında da biyopsiyi yapan doktor dikkatli bir kontrolle, hastanın sıkıntı yaşamaması için önlem alır. Alınan parça laboratuvara gönderilir, sağlıklı dokuların içerisinde kanserli hücre olup olmadığı, mikroskop yardımıyla incelenir ve tanı konulmasına yardımcı olur. Hasta daha sonra günlük yaşamına dönebilir.

Bir diğer yöntemse, ikili iğne dediğimiz yöntemdir. Biyopsi yapılacak bölgeye tek bir iğneyle girilir, iğnenin içinden ikinci bir iğne ile akciğerden, birden çok noktadan doku alınması sağlanabilir. Bu yöntem diğer yönteme göre daha sağlıklıdır. Çünkü bir çok dokudan örnek alınmış olur.
]]>
Nodül Biyopsi Nasıl Yapılır https://www.biyopsi.org/nodul-biyopsi-nasil-yapilir.html Sun, 25 Nov 2018 17:55:23 +0000 Nodül biyopsisi nasıl yapılır, nodüller tiroid bezinde en fazla görülen patolojilerdir. Erişkin yaşlarda daha sık gözlemlenir. İnsidans yaşla ile birlikte daha da artmaktadır. Tiroid nodüllerinin maling olma oranı Nodül biyopsisi nasıl yapılır, nodüller tiroid bezinde en fazla görülen patolojilerdir. Erişkin yaşlarda daha sık gözlemlenir. İnsidans yaşla ile birlikte daha da artmaktadır. Tiroid nodüllerinin maling olma oranı %5'lerin altındadır. Tiroid kanseri en sık saptanan endokrin sistem malignitesi olup, tiroid malignitelerinin  %80'ini papiller karsinom oluşturur. Ayrıca tiroid nodülüne kadınlarda erkeklerden daha fazla oranda rastlanılmaktadır. Nodül biyopsisi nasıl yapılır sorusundan önce hangi nodüle yapılır sorusunun cevabı dominant nodüle yapıldığıdır.

Nodül biyopsisi nasıl yapılır

Biyopsinin yapıldığı dominant nodül, en büyük boyutlu nodül yada boyutu giderek büyüyen nodül olarak tanımlansa da malignite potansiyeli taşıyan nodüller ifade edilmektedir. Tiroid bezi, proksimal hava yoluna ve laringeal sinirlere yakın komşu olduğundan dolayı, nodül biyopsisi sırasında laringotrakeal irritasyona bağlı olarak, öksürük yada verilen lokal anesteziye bağlı olarak da seste geçici olarak kısılma görülebilmektedir. Tiroid parankimi ağrıya duyarlı değildir, fakat subkutan dokuya %1 lidokain yapılabilmektedir.

Nodül biyopsisi, boyun hafif ekstansiton da iken yapılır. Kullanılabilecek en ince uçlu iğne kullanılmaktadır. Nodül biyopsisi tiroid nodüllü hastalarda sitolojik analiz için yapılmaktadır. Boyun geride kalmak sureti ile hasta yatar pozisyonda iken uygulama gerçekleştirilir. Genellikle anesteziye gerek duyulmamaktadır. 10 cc'lik ve 22-23 gauge tek kullanımlık şırınga kullanılarak, nodülün  bulunduğu biyopsi yapılacak yerdeki cilt dokusu alkollü pamuk ile temizlendikten sonra, biyopsi iğnesi nodüle batırılır ve hücre alınır. İğne boyuna batırılır iken  hasta sabit bir pozisyonda yutkunmadan ve konuşmadan bekliyor olmalıdır.

Biyopsi iğnesi boyuna batırıldıktan sonra, iğnenin nodül içerisinde döndürülmesi aşağı yukarı hareketler şeklinde oynatılması ve şırınga pistonu ile basınç yapılarak, aspirasyon yapılması gerekir. Bir nodüle bir seferde birden fazla aspirasyon iğnesi batırılabilmektedir.

Nodül biyopsisi yapıldığı sırada, %15-20 ihtimal ile yeterli derece de hücre alınamama olasılığı bulunmaktadır. Böyle durumlarda nodül biyopsisi tekrarlanabilmektedir.

Nodül biyopsisinde enjeksiyonun batırıldığı yerde ağrı oluşabilmektedir. Bazen bu ağrı, çene ve kulaklara da yayılabilmektedir. Bunun dışında oluşabilecek komplikasyonlar, Nodül ve tiroid içerisinde kanama, bir miktar ses kısıklığı, cilt derisinde hafif morarma, boyun kısmında şişlik, baş dönmesi ve bayılma olabilmektedir. Kana ve morarma gibi komplikasyonlar ise, ilaç verilen alanlarda oluşmaktadır. 

]]>
Hepatit B Biyopsi https://www.biyopsi.org/hepatit-b-biyopsi.html Mon, 26 Nov 2018 08:52:04 +0000 Hepatit B Biyopsi, hepatit B hastalığı karaciğerde iltihap meydana gelmesine sebep olan virüslerdir. Hepatit B bulaşıcı bir hastalıktır. Hepatit B hastalığının doğru olarak saptanabilmesi için hepatit B biyopsi yöntemi kullan Hepatit B Biyopsi, hepatit B hastalığı karaciğerde iltihap meydana gelmesine sebep olan virüslerdir. Hepatit B bulaşıcı bir hastalıktır. Hepatit B hastalığının doğru olarak saptanabilmesi için hepatit B biyopsi yöntemi kullanılır. Karaciğerden küçük bir bölüm alınarak biyopsiye gönderilmesi yeterlidir. 

Hepatit B biyopsi uygulanması gereken durumlar
 • Hepatit B hastalığının tanısını koyabilmek 
 • Hepatit B hastalığının gelişim evresini ve aşamasını saptamak
 • Hastalığın tedavi yollarını belirlemek
 • İyileşmenin sağlanamadığı sürekli tekrarlayan karaciğer iltihaplanmaları meydana geldiği zaman
Hepatit B biyopsisi, biyopsi için üretilmiş olan özel iğneler yardımı ile karaciğerin iç bölümleri gözükebilecek şekilde direk karaciğere varılarak gerçekleştirilir. Hepatit B hastalarının biyopsi gerçekleştirilmeden önce on iki saat boyunca hiç bir şey yememiş olmaları gerekmektedir. Hepatit B yapılacak hastalar sol yönlerine doğru yatırılırlar. Biyopsi lokal anestezi altında iğne yardımıyla karaciğere varılarak parça alınması yoluyla gerçekleştirilir. Biyopsi hızla gerçekleştirildiğinden hastanın canını pek fazla acıtmaz. Biyopsi ultrasonografi yardımı ile gerçekleştirildiğinden işlem başarı ile tamamlanır. Hepatit B biyopsisinin kan testleri neticesinde bozukluklar mevcutsa karaciğerde kist, iltihap veya tümör varsa yapılması uygun değildir. Hepatit B biyopsisinde sayılanların dışında herhangi bir risk yoktur. Meydana gelen olumsuz durumlar genel olarak geçici durumlardır eğer uzun süreli bir durum söz konusu olursa doktora başvurulmalıdır.
]]>
Böbrek Biyopsisi Nasıl Yapılır https://www.biyopsi.org/bobrek-biyopsisi-nasil-yapilir.html Mon, 26 Nov 2018 16:01:25 +0000 Böbrek Biyopsisi Nasıl Yapılır, bu işlem yalnızca iğne yapılan ameliyatsız bir yöntemdir. Böbrek veya böbrek dokusunda oluşan tümörlerden net bir teşhis koymak için böbrekten küçücük bir parça alınması işlemine böbr Böbrek Biyopsisi Nasıl Yapılır, bu işlem yalnızca iğne yapılan ameliyatsız bir yöntemdir. Böbrek veya böbrek dokusunda oluşan tümörlerden net bir teşhis koymak için böbrekten küçücük bir parça alınması işlemine böbrek biyopsisi denir. Böbrek biyopsisi ultrason beraberinde yapılırsa daha güvenli olur. Böbrekten alınan parçalar girişimsel radyoloji tarafından görüntülemeye alınır. Kör biyopsi adı verilen biyopsi yöntemi kullanılmaz.

Böbrek Biyopsisi Ne Amaçla Yapılır
 • Böbrekte oluşan bir tümörü kesin bir şekilde araştırılması için böbrek biyopsisi yapılır. Yapılan biyopsi böbrekte oluşan tümörün kötü veya iyi huylu olduğunu teşhis etmek ve uygun tedavi yöntemini bulmak mümkün olacaktır. Ancak her böbrek tümörü için biyopsi gerekmez bazı durumlarda oluşan tümör ameliyat ile alınır.
 • Biyopsi oldukça detaylı bir şekilde inceleme yapan bir yöntemdir. Bu sebepten dolayı böbrekte oluşan herhangi bir rahatsızlığı en doğru şekilde teşhis etmek için mutlaka böbrek biyopsisi yaptırmanız gerekir. Böbrekte oluşan hastalıklar genelde böbrek dokusunun " nefrit" adı verilen hastalıklar oluşur.
Böbrek Biyopsisi Güvenli Bir Yöntem mi
Böbrek biyopsisi yapılan bütün biyopsilerde olduğu gibi oldukça güvenlidir kişinin çekilmesine gerek yoktur. Tabii her biyopside olduğu gibi böbrek biyopsindede ufak tefek problemler gerçekleşir. Böbrek biyopsisi yapmaktan kesinlikle çekinmeyin böbrek biyopsisi oldukça güvenli bir yöntemdir.

Böbrek Biyopsisi Ağrılı Bir İşlem midir

Bu yöntemi uygularken bütün biyopsi yöntemlerinde de lokal anestezi yapılarak bölge uyuşturulur. Lokal anestezi sayesinde hasta kişi hiçbir şey hissetmez. Böbrek biyopsisinde böbrek kapsülü geçirilir iken biraz ağrı olur. Aslında ağrı olmaz ancak kişi korku ve endişe yüzünden sanki ağrı varmış gibi hisseder. Böbrek biyopsisinde işlemin ağrısız bir şekilde yapılması için damar yoluyla ağrı kesici ile sakinleştirici ilaçlar verilmektedir. Verilen bu ilaçlar narkoz değildir narkozdan daha hafif ve daha güvenli ilaçlardır. Böbrek biyopsisi oldukça kısa sürede yapıldığı için çocuk hastalar dışında kişiler uyutulmaz. Ancak kişi çok korkuyor ve ağrı var sanıyorsa kişi uyutulabilir. 

Böbrek Biyopsisi Nasıl Yapılır
Biyopsiyi yapmak için gereken bütün aşamalar yapıldıktan sonra ultrason yöntemi ile böbrekten biyopsi alınacak kısım doktor tarafından değerlendirilir. Böbrekten parça alınacak bölgeye girilir. Girilecek bölge uyuşturulur biyopsi iğnesi kullanılarak böbrekten parça alınacak bölgeye girilir ve parça alınır. Parça alınacak bölgenin oldukça ince uçlu bir iğne kullanılarak uyuşturulur. Parça alımı ile bitmesi arasındaki geçen zaman beş dakikadan daha kısa sürer. Böbrek içine parça almak için tek seferde tek bir iğne ile girilmektedir. Böbrek biyopsisi yapıldıktan sonra kanama olup olmadığını ikinci kez kan alınarak veya ultrason incelemesi sayesinde kontrol edilmektedir. Böbrek biyopsisi oldukça kısa sürede yapıldığı için oldukça uygun bir yöntemdir. Kişi ağrısız dikişsiz aynı gün içinde evine gidebilir. 
]]>
Stereotaktik Biyopsi https://www.biyopsi.org/stereotaktik-biyopsi.html Tue, 27 Nov 2018 03:16:21 +0000 Stereotaktik Biyopsi: beynin hastalıklı kısmından bir parça alınarak beyindeki tümör için tam tanı yapmaya yarayan cerrahi bir işlemdir. Stereotaktik biyopsinin amacı tümörün iyi huylu mu kötü huylu mu olduğunu,hastalığın Stereotaktik Biyopsi: beynin hastalıklı kısmından bir parça alınarak beyindeki tümör için tam tanı yapmaya yarayan cerrahi bir işlemdir. Stereotaktik biyopsinin amacı tümörün iyi huylu mu kötü huylu mu olduğunu,hastalığın beyinden mi yoksa vücudun başka bir yerinden mi yayıldığını anlamaktır. Stereotaktik beyin biyopsisi diğer ameliyatlara göre daha az risk taşır ve diğer ameliyatlardan teknik olarak daha farklı gerçekleşir.

Stereotaktik Biyopsi Nasıl Yapılmaktadır: 

Stereotaktik biyopsi yapılacak olan hasta ameliyata sabah en erken saatte ve aç olarak gelmelidir. Daha sonra hasta odasına alınır ve stereotaktik çerçeve adı verilen lokal anestezi takılır. Bunun  ardından ameliyata girecek olan hastaya mr çekilir.Daha sonra bu mr incelenerek stereotaktik biyopsinin yapılacağı yer kesin olarak teşhis edilir. Artık bu işlemlerin ardından hasta ameliyata alınır. Ameliyatta lokal anestezi kullanılır. Baş sabunlu solüsyon ile temizlenir ve çerçeve yardımı ile ameliyat masasına sabitlenir. Derinin küçük bir kısmına uyuşturma işlemi yapılır ve kesme işleminin ardından ameliyat artık başlamış olur. Kemikte ince bir delik açılır ve yine ince bir iğne ile belirlenmiş bölgeden nohut büyüklüğünde bir parça alınır.Örnek hemen uzman bir patalog tarafından incelenir. Bu cerrahi operasyon on dakika kadar sürer. İncelemeden sonra patalog kesin sonuç için genelde iki üç gün içerisinde sonucu size ileteceğini söyler ve kesilen bölge dikilir. Daha sonra odanıza alınıp tedbir amaçlı tomografi çekilir ve yine tedbir amaçlı olarak bir gün hastahanede kontrol altında tutulursunuz.

Stereotaktik biyopsi az risk taşıyan bir ameliyattır. Kanama ve nörolojik kayıp çok nadir görülür. Hasta ameliyat sonrasında baş ağrısı hissedebilir bu çok normaldir.
]]>
Prostat Biyopsisi Sonrası https://www.biyopsi.org/prostat-biyopsisi-sonrasi.html Tue, 27 Nov 2018 17:29:29 +0000 Prostat biyopsisi sonrası, Prostat erkeklerin karşılaştığı şikayetler içerisinde yer alırken; idrar yollarının tıkanması ile bu bölümde bulunan şikayetlerinin artması sonucu ortaya çıkar. Genellikle 40 yaş sonrası erkekl Prostat biyopsisi sonrası, Prostat erkeklerin karşılaştığı şikayetler içerisinde yer alırken; idrar yollarının tıkanması ile bu bölümde bulunan şikayetlerinin artması sonucu ortaya çıkar. Genellikle 40 yaş sonrası erkeklerde sıklıkla görülürken iyi huylu kanser hücresi büyümesi ile ortaya çıkmaktadır. Kişinin sosyal yaşamını olumsuz yönde etkilerken; bir çok sağlık problemine neden olduğu belirtilmektedir. Oluşan bu hastalığın giderilmesi için prostat biyopsi işlemi gerçekleştirilir. Hastada bulunan hücrelerin hangi türde olduğunun belirlenmesi veya iyi huylu mu kötü huylu mu teşhis edilebilmesi için biyopsi işlemi son derece önemlidir. 

Prostat biyopsisi sonrası

Prostat biyopsisi hasta yan pozisyona gelecek şekilde yatırılarak makat bölgesinden uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Genel anestezi işlemi gerçekleştirilerek yapılırken parça alınmasının ardından gerekli uygulamalar ile birlikte işlem tamamlanır. Prostat biyopsisi sonrası hastanın uyanmasının ardından her hangi bir problem olmaz ise taburcu işlemi gerçekleştirilir. Prostat makat bölgesinden yapıldığı için hastanın bu süreç içerisinde antibiyotik kullanması gerekir. Prostat biyopsi yaklaşık olarak yarım saat sürerken; makat bölgesinden girilmesi sonrasında bu bölümde hassasiyete neden olabilir. Biyopsi sonrasında hastanın idrarını yaparken sıkıntı çektiği gözlenir. Ayrıca idrar ile birlikte bazı hastalarda kanama oluştuğu gözlenir. Oluşan şikayetler kişiden kişiye değişiklik gösterirken; iki haftaya kadar devam eden idrar yaparken yanma problemi gözlenir. Bununla birlikte kişide titreme, sürekli üşüme hali, ani ateş yüksekliği gibi problemlerde görülürken; hastanın spermlerinde renk değişikliği meydana gelebilir. 

Prostat biyopsisi sonrasında hastanın bol miktarda sıvı tüketmesi son derece önemlidir. Makat bölümünden işlem gerçekleştirildiği için hastanın büyük tuvaletini yapmakta zorlandığı gözlenir. Bu sebepten dolayı sıvı tüketilmesiyle kabızlığın önüne geçirilirken; lifli besinler tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Hasta bulunan ağrıların giderilmesi için antibiyotik ve ağrı kesici uygulamalarına devam edilir. Beklenmeyen herhangi sıkıntı oluşması sonrasında vakit kaybedilmeden doktor ile irtibata geçilmesi tavsiye edilir. Doktorun verdiği tarihte tekrar kontrollerinin yapılması gerekirken; biyopsi sonucuna göre tedaviye devam edilir. Bu uygulamalar ile birlikte hastanın günlük hayatını rahatça davam etmesi sağlanır.
]]>
Lenf Biyopsi Nasıl Yapılır https://www.biyopsi.org/lenf-biyopsi-nasil-yapilir.html Tue, 27 Nov 2018 18:46:32 +0000 Lenf Biyopsisi Nasıl Yapılır, son 20 yıldır meme kanserli hastalarda lenf biyopsisi kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan detaylı çalışmaar göstermiştir ki meme kanseri diğer aksiller lenf nodlarına yayılım göst Lenf Biyopsisi Nasıl Yapılır, son 20 yıldır meme kanserli hastalarda lenf biyopsisi kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan detaylı çalışmaar göstermiştir ki meme kanseri diğer aksiller lenf nodlarına yayılım göstermeden önce sentiel lenf nodu denilen bir veya bir kaç lenf noduna doğru yayılmaktadır. Metastazları içermekte olan lenf drenajı sentinel lenf nodlarına doğru oluşmaktadır. Mavi boya veya radyoaktif madde ile işaretli kolloid enjeksiyonu ile sentinel lenf nodu haritalaması yapılabilmektedir. Haritalanan sentinel lenf modunun çıkarılması ve histolojik olarak incelenmesi lenf biyopsisi olarak tanımlanır. Ayrıca lenf biyopsisi son derece konforludur. Lenf nodu vücudun pek çok bölgesinde görülebilen ve nadir görülen hastalıklar nedeni ile büyüme gösteren bezeleridir. Lenf biyopsisi nasıl yapılır sorusunun cevabını birlikte inceleyelim.

Lenf biyopsisi nasıl yapılır

Lenf biyopsisi, küçük meme kanserli kadınların aksiller metastaz taramasında güvenilir ve doğru bir metod olarak uygulama alanı bulmuştur. Lenf biyopsisinde kol ve omuz problemleri daha az görülmektedir. Literatürde ilk defa erken evre meme kanserli node negatif hastalardan lenf biyopsisi yapılanlarda aksiller diseksiyon yapılanlara göre, genel sağ kalım süresi ve hastalıksız yaşam oranları daha iyi bulunmuştur. Meme kanserli hastalarda aksiller metastaz morbitidite bakımından en uygun yaklaşım lenf biyopsisidir.

Lenf biyopsisi ince iğne aspirasyon yöntemi ile yapılır. Hastaya lokal anestezi uygulanır. İnce uçlu iğne ile lenf nodunun olduğu bezelerden bir miktar hücre örneklemesi alınır. Lenf biyopsisi ile hücreler tam olarak çıkarılamaz. Sadece bazı hastalıklara tanı koyulmasına yardımcı olur.

Lenf biyopsisi yapılırken yeterli miktarda materyal alındığında hastalığa tanı koyma oranı %80'lere ulaşabilmektedir. Lenf bezesinden  biyopsi için parça alındıktan sonra kanama kontrolü sağlanır. Cilt altı dokunun stürasyonu ile işlem sonlandırılır.

]]>
Meme Biyopsisi https://www.biyopsi.org/meme-biyopsisi.html Wed, 28 Nov 2018 13:11:11 +0000 Meme Biyopsisi, memede şüpheli olarak görülen ve bu bölgeden alınan doku örneğinin daha sonra patalojik araştırma yapılmasına meme biyopsisi denilmektedir. Meme biyopsisi genellikle meme içerisinde yer alan kitlenin kötü huylu b Meme Biyopsisi, memede şüpheli olarak görülen ve bu bölgeden alınan doku örneğinin daha sonra patalojik araştırma yapılmasına meme biyopsisi denilmektedir. Meme biyopsisi genellikle meme içerisinde yer alan kitlenin kötü huylu bir kitle olup olmadığının tanısının tam olarak yapılabilmesi için uygulanmaktadır. Çünkü meme biyopsisi dışında tümörün kötü huylu olduğunu kesinleştirecek başka bir teşhis yöntemi yoktur. Çoğunlukla hastaya uygulanan ultrasonografi ve mamografi radyolojik incelemelerle meme kanseri şüphesini güçlendirirken, meme biyopsisi sayesinde karar vermek çok daha kolaydır. Meme biyopsisinin hangi yöntem kullanılarak yapılacağına uzman karar vermektedir. memede mevcut olan kitlelerin hm lokalizasyonu hem de büyüklüğü uygulanacak olan biyopsi açısından büyük önem taşımaktadır. 

Meme Biyopsisinde Uygulanan Çeşitli Yöntemler Nelerdir, meme biyopsisinde birden fazla farklı çeşitte biyopsi yöntemi bulunmaktadır. Meme biyopsisi özellikle meme içerisinde mevcut olan kitlenin tanısında kullanılmaktadır. Meme biyopsisi genellikle muayene ya da radyoloji esnasında tespit edilmiş olan kitlenin ameliyathane ortamında bütün olarak çıkarıldıktan sonra patalojik inceleme yapılması için gönderilen işlemdir. Meme için hastalara uygulanan biyopsi çeşitleri hangileridir Nasıl uygulanır
 • Meme Biyopsisi İğne Biyopsisi, memede bulunan kanser hastalığının kesin olarak tanısının yapılabilmesi için en uygun olan biyopsi yöntemi iğne biyopsisidir. İğne biyopsi genellikle radyoloji hekimleri tarafından yapılmaktadır, aynı zamanda ultrasonografi tekniği ile beraber uygulanmaktadır. Meme biyopsisi yapılmadan önce hastaya lokal anestezi verilerek herhangi bir acı ve ağrı duyması engellenir. Oldukça kısa bir süre alan meme iğne biyopsisi işleminden sonra hasta hemen rahatlıkla evine dönebilir. İğne biyopsisi hastanın meme içerisine gönderilen enjektör yardımı ile yapılmaktadır. İğne biyopsisi yalnızca memede bulunan kitlenin içerisinden hücre parçalarının alınması işleminde uygulanmaktadır. 
 • Meme Biyopsisi Tru Cut Biyopsisi, bu yöntemde yumuşak dokulu olan kitleler için uygulanmaktadır. Tru cut biyopsi iğnesi kalın bir iğnedir ve tabanca ile kullanılmaktadır. Şüpheli olarak görülen kitlenin içinden parça alınması için uygulanan tekniktir. 
 • Meme Biyopsisi Vakumlu Biyopsi, bu biyopsi yöntemi çoğunlukla şüpheli olan alan içinde lezyon bulunması ve meme emar ya da mamografi incelemesi sonucunda meydana gelen mikrokalsifikasyonlar ya da diğer şüpheli olan durumlarda kullanılmaktadır. Vakumlu biyopsi için tasarlanmış olan özel masaya hasta yüz üstü yatırılır ve memenin geldiği bir boşluk bulunmaktadır. X ışını tüpü kullanılarak memede mevcut olan kitlenin filmlerinin 3 boyutlu olarak çekilmesinde ve yerinin tespitinin yapılmasında yardımcı olmaktadır. Kitlenin kordinat yeri belirlendikten sonra masanın alt tarafında bulunan radyoloji cihazı ile tüpün içerisine kitleden sıvı alımı işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem sonrasında hastanın herhangi bir kaygı ve tasa duymaması açısından bir refakatçinin olması doğru bir tercihtir.
]]>
Kalın İğne Biyopsisi https://www.biyopsi.org/kalin-igne-biyopsisi.html Thu, 29 Nov 2018 01:46:59 +0000 Kalın iğne biyopsi, öncelikle biyopsi bir organ ve dokudan alınan örnek için hastaya konulacak teşhis için doktor tarafından gerek görüldüğü taktirde yapılan işleme denir. Hastaların bir çoğunda farklı bölgelerinden alına Kalın iğne biyopsi, öncelikle biyopsi bir organ ve dokudan alınan örnek için hastaya konulacak teşhis için doktor tarafından gerek görüldüğü taktirde yapılan işleme denir. Hastaların bir çoğunda farklı bölgelerinden alınacak parçaya uygun iğne biyopsi işlemi uygulanır. Hastalardan alınacak dokular için kullanılan kalın iğne biyopsi yapılan hastaların bir çoğu yersiz panik yaşarlar ve bu son derece normal olan bir durumdur. Yapılan biyopsiler de mutlaka hastalara bölgesel uyuşturma işlemi yapılır. Bu nedenle hastanın canı kesinlikle yanmaz, ayrıca kalın iğne biyopsi uygulanan işlemin tamamı kısa sürmektedir. 

Yaklaşık yapılan biyopsi kalın iğne uçları 1-2 mm kalınlığındadır. Bu durum hastayı korkutmamalı çünkü iğne bir kibrit çöpü kalınlığından daha incedir. En kalın iğne uçlarında bile 2 mm kalınlığı geçmeyen iğne olmak üzre sadece hastanın biyopsi olan bölgede biraz kanama olma ihtimali vardır. Bu bir olasılıktır, her hastada olmayabilir, yapılan biyopsilerin her hangisi olursa olsun risk durumu çok düşüktür. Bir çok kalın iğne biyopsi yapılan hastalarında kanama gibi bir sorun olur ise ki olmaz hasta bir kaç saat hastanede gözlem altında tutulabilir. Hastaya her hangi bir ilaç veya bir müdahale uygulanmaz az miktarda olan kanamalarda kendiliğinden geçer.

Kalın iğne biyopsi olan hastalar ne gibi önlem alabilir Öncelikle hastanın sürekli kullandığı bir ilacı var mı var ise bunu mutlaka doktoruna bildirmelidir. Genel olarak kalın iğne biyopsi olacak hastaları doktoru tarafından yönlendirilmektedir. Fakat biyopsi olacak kişinin veya kişilerin kalıcı bir hastalığı varsa bunu doktoruna söylemeli veya bildirmelidir. Lokal anestezi uygulanan biyopsi hastalarının hiç bir şekilde bölgesinde ağrı yada acı his etmemektedir. Kalın iğne biyopsi uygulanan hastalarda bölgesel bir morarma veya kızarıklık olabilir bu son derece normaldir. Hasta bu durumdan korkmamalıdır, bölgesel biyopsiler de kesinlikle hastalarda parça alınan yerlerde iz kalmamaktadır. Sağlıklı bir yaşam için doktorunuzun da tavsiyesi ve gerek gördüğü durumlarda biyopsiler yapılarak hasta sağlığına kavuşmaktadır.
]]>
Biyopsi Karaciğer https://www.biyopsi.org/biyopsi-karaciger.html Thu, 29 Nov 2018 10:31:11 +0000 Biyopsi Karaciğer; Bir kısım karaciğer hastalıkları ancak biyopsi yöntemi ile teşhis edilebilmektedir. Özellikle karaciğer kanseri ve karaciğerde oluşan bir tümörün kesin tanısı ancak küçük bir parça alınarak konulmaktad Biyopsi Karaciğer; Bir kısım karaciğer hastalıkları ancak biyopsi yöntemi ile teşhis edilebilmektedir. Özellikle karaciğer kanseri ve karaciğerde oluşan bir tümörün kesin tanısı ancak küçük bir parça alınarak konulmaktadır. Biyopsi karaciğer uygulamasında sağlıklı bir teşhis ve tedavi yöntemi belirlemek amacıyla EMR, tomografi ve ultrason gibi görüntüleme yöntemleri belirlenir. Bu teşhis sonrasında ancak biyopsi karaciğer tedavisi gerçekleştirilir.

Biyopsi Karaciğer Hangi Amaçla Yapılır
 • Bir kısım karaciğer hastalıkları; biyopsi karaciğer yöntemi ile kesin tanısı konulmaktadır. Karaciğer üzerinde tespit edilen hepatit B ve Hepatit C virüsleri çoğunlukla karaciğere bağlı gelişen hastalık türleridir. Karaciğerin aşırı yağlanması, zehirlenmeler ile karaciğerde bakır ve demir birikmesi halinde hastalığın tanısı amacıyla biyopsi yöntemi kullanılmaktadır. 
 • Karaciğerde görülen tümör yapısının tanısını koymak amacıyla biyopsi karaciğer yöntemi uygulanır. Karaciğerden biyopsi ile alınan bir parça üzeride tümörün iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olup olmadığı araştırılır. Böylelikle tedavi sürecindeki yol haritası belirlenmiş olur. 
Karaciğer Biyopsisi Hazırlık Evresi

Karaciğerde oluşan rahatsızlığın tür ve çeşidine göre hastada biyopsi öncesinde hazırlıklar yapacaktır. Bu hazırlıklarda kimi hastalar 8-12 saat kadar aç karna gelmeleri gerektiği bilinmektedir. Ancak hazırlık evresinde yapılacak işlemleri uzman hekim belirlemektedir. Bunun yanı sıra biyopsi karaciğer uygulamasında; Kişi bir gün öncesinde uykusunu iyice almalı ve minimum 4 saatlik dönemde yemek yememelidir. Ayrıca hasta heyecanlı bir kişiliğe sahip ise biyopsi öncesinde ağrı kesici ve dinlendirici ilaçlar verilerek sakinleştirilir. Biyopsi öncesinde kişinin kan ve hormon değerleri kontrol edildikten sonra biyopsi karaciğer işlemi gerçekleştirmeye hazır olunmuş olur. 

Biyopsi Karaciğer Nasıl Gerçekleştirilir

Çekilen tomografi ve MR'lar sonrasında giriş yapılacak bölge belirlenir. Akabinde bölgesel olarak lokal anestezi uygulanır. Böylelikle biyopsinin gerçekleşeceği bölgede ağrı veya rahatsızlanma görülmeyecektir. Biyopsi karaciğer işlemi gerçekleşmesi 5 dakikadan kısa sürede gerçekleşir. İğne ile karaciğere girildikten sonra uzman hekim tahlil yapacak kadar parça karaciğerden temin eder. Akabinde iğne yavaşça çıkartılarak doku laboratuvara gönderilir. Hasta 2 saat dinlendirildikten sonra evine gönderilir. Beklenmeyen bir durum gözlemlenmesi halinde konu uzman hekime bildirilmelidir.
]]>
Biyopsi Çeşitleri https://www.biyopsi.org/biyopsi-cesitleri.html Fri, 30 Nov 2018 09:18:32 +0000 Biyopsi Çeşitleri, biyopsi vücuttaki bir dokudan alınan parça üzerinde yapılan incelemeye verilen isimdir. Biyopsi incelemesi için alınan doku parçası mikroskop altında inceleme yapılmadan önce bir takım moleküler ve mikrobiyol Biyopsi Çeşitleri, biyopsi vücuttaki bir dokudan alınan parça üzerinde yapılan incelemeye verilen isimdir. Biyopsi incelemesi için alınan doku parçası mikroskop altında inceleme yapılmadan önce bir takım moleküler ve mikrobiyoloji incelemelerin yapılarak işlemlerden geçirilir. Biyopsi çoğunlukla insanın vücudunda oluşmuş olan bir hastalık şüphesi olduğu durumlarda uygulanan bir yöntemdir. Kısacası hastanın vücudunda nedeni bilinmeyen bir şişlik, tümör yada kitle varlığının güvenilir bir şekilde tanısının yapılabilmesi için biyopsi çeşitleri kullanılmaktadır. 

Hastaya biyopsi işlemi uygulandıktan sonra kitler yada tümörden alınmış olan örnek patoloji servisine histopatolojik incelemenin yapılarak teşhisin konabilmesi için gönderilmektedir. Patologlar gönderilen örneği inceler, ancak inceleme esnasında patologlar hastanın bütün bilgilerini ve yapılan tetiklerin sonuçlarını bilmektedir. Biyopsi incelemesi genel olarak bir ekip işidir, zaten bu ekip sayesinde hastalığın doğru tanısı yapılabilir. 

Biyopsi Çeşitleri Nelerdir 

Biyopsi işlemi eksizyonel yada insizyonel şekilde yapılmaktadır. Biyopsi yapılacak yerin, büyüklüğü, şekli ve lezyonu, hangi organda yerleşmiş olduğu ve organın fonksiyonuna göre belirlenmektedir. 
 • İnsizyonel biyopsi, bu biyopsi çeşidinde sorunlu olan yerden belirli oranlarda örnekler alınmaktadır. Bu örnekler pataloji bölümüne materyal olarak gönderilmektedir. Kısacası bu biyopsi çeşidinde lezyonun tamamı çıkarılmaz. Yalnızca örnek amaçlı olarak bir parça alınmaktadır. Ardından eğer lezyonun kalanının alınması gerekli görülürse, hastaya yeniden bir müdahale yapılarak içeride kalan kısmı çıkarılır ve bu şekilde tedavi tamamlanmış olur.
 • Eksizyonel biyopsi, şüpheli olan lezyonun hepi bu biyopsi çeşidinde tamamen çıkarılır. Çıkarılan materyal histopatolojik şeklinde incelenir. Eğer lezyon tamamen bulunduğu yerden çıkarılıp, başka herhangi bir parça kalmamış ise, hastanın tedavisi bu biyopsi işleminden sonra tamamlanır. Ancak biyopsi ile çıkarılan lezyonun gerisinde herhangi bir şey tespit edilirse, tedavinin devamı için cerrahi işlem uygulanır. Fakat bu durum lezyonun iyi huylu yada kötü huylu olmasına göre değişkenlik göstermektedir. 
Biyopsi çeşitleri genellikle cerrahlar tarafından yapılan bir işlem olmasına rağmen, aynı zamanda hem patologlar hem de alanı ile ilgili olan uzmanlar tarafından da yapılmaktadır. Biyopsi işlemi çoğunlukla görüntüleme yöntemlerine başvurulmadan da yapılabilen bir tekniktir. Biyopsi işlemi bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans ve endoskopik aletler kullanılarak da yapılabilmektedir. Biyopsi yöntemi çoğunlukla iğne kullanılarak yapılmaktadır. İğne biyopsisi, genellikle ince ve kalın iğne kullanılarak biyopsi işlemi gerçekleştirilmektedir. İnce iğne biyopsisi işleminde cerrah bir kaç cerrahi materyal kullanır. Kalın iğne biyopsi işleminde ise, birden fazla materyal kullanılmaktadır. İğne biyopsisi işleminde hastaya lokal anestezi uygulanır ve mutlaka ameliyathane ortamında yapılması gereken bir işlemdir.
]]>
Biyopsi Sonucu Kaç Günde Çıkar https://www.biyopsi.org/biyopsi-sonucu-kac-gunde-cikar.html Fri, 30 Nov 2018 10:39:31 +0000 Biyopsi Sonucu Kaç Günde Çıkar, Biyopsi sonuçları patoloji birimi tarafından raporlanan sonuçlardır. Patoloji birimi özel durumlar hariç haftanın 5 günü hizmet veren bir birimdir. Biyopsi sonuçları hazırlanırken, Biyopsi Sonucu Kaç Günde Çıkar, Biyopsi sonuçları patoloji birimi tarafından raporlanan sonuçlardır. Patoloji birimi özel durumlar hariç haftanın 5 günü hizmet veren bir birimdir. Biyopsi sonuçları hazırlanırken, fizik, kimya, anatomi, histoloji ve bakteriyoloji gibi pek çok bilim dalından faydalanılır. Biyopside bir organ yapısında gelişen hastalıklara bağlı lezyonlar belirlenir. Çoğunlukla mikroskobik bir inceleme yapılmasını gerektiren sonuçlar hücre ve doku kültüründeki tüm değişiklik ve bilgileri içerecek şekilde yapılır. Biyopsi incelemesi yapılırken gözle görülebilen bir doku ve hücre örneğinden bahsedilmesi mümkün olmadığından dolayı elbette ki yapılan işlemler belli bir süreyi kapsayacaktır.   

Biyopsi sonucu kaç günde çıkar

Her organın biyopsisi farklı olduğundan dolayı inceleme süreleri de buna göre değişim göstermektedir. Biyopsi sonucu kaç günde çıkar sorusuna genel olarak bir cevap vermek gerekirse, eğer doku örneği büyükse ilk inceleme patolog tarafından makroskopik inceleme şeklinde çıplak göz ve el ile yapılmaktadır. Hastalıklı alanların saptanmasından sonra, küçük örnekler alınarak ve parafine gömülerek 10 saatlik bir bekleme sürecine girerler. Daha sonra örnekler mikrotom adı verilen cihaz ile 5 mikrometre kalınlıkta kesilerek, mikroskobik inceleme için lam üzerine alınır. Ve boya işlemi uygulanır, daha sonra lamel ile üzeri kapatılarak inceleme başlatılır. Tanıyı içeren raporun hazır hale getirilmesi ile işlem tamamlanmış olur.

Biyopsi sonuçları makroskopi, mikroskopi ve histoptolojik tanı olmak üzere üç bölümü kapsadığından dolayı bu evrelemeler çeşitli sürelere ihtiyaç duyar.

Fikse edilmeden taze olarak cam bir kap içerisinde gönderilen doku yada hücre örneği, hiç bekletilmeden ilk 15 dakika içerinde patolojinin eline ulaşmış olur.

Patolojiye incelenmek üzere gönderilen materyaller, ilk olarak ön raporlama işlemine tabi tutulur. Materyalin mikroskop aşamasında incelenme süresi ortalama 2-4 iş günü arasındadır. Histokimyasal boyama işlemi için tetkikler normal şartlarda 1-3 işgününü kapsamaktadır. İmmünhistokimyasal tetkikler ise yine 1-3 iş günü arsında yapılır.

Moleküler tetkik gerektiren biyopsi sonuçları tetkik çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Herhangi bir sıkıntı yada arıza olmadığı sürece laboratuvar şartlarında en az 1 hafta en fazla 2 hafta içerisinde sonuçlanır.

Biyopsi sonucu kaç günde çıkar sorusuna verilebilecek en genel cevap, rutin patolojik teknikler için 6-8 iş gününü kapsamaktadır. Ayrıca ek IHK tetkileri için 1-3 işgünü moleküler tetkikler için ise raporlama süresi ile birlikte 7-15 iş günü olacak şekilde planlanmaktadır.  

]]>
Biyopsi Materyali https://www.biyopsi.org/biyopsi-materyali.html Sat, 01 Dec 2018 07:34:24 +0000 Biyopsi Materyalleri, biyopsi vücutta hastalık olduğundan şüphe duyulan bölgeden alınan küçük bir doku yada parçanın incelenmesi işlemine verilen isimdir. Bu örnek parça mikroskop camı altında incelenmek üzere pato Biyopsi Materyalleri, biyopsi vücutta hastalık olduğundan şüphe duyulan bölgeden alınan küçük bir doku yada parçanın incelenmesi işlemine verilen isimdir. Bu örnek parça mikroskop camı altında incelenmek üzere patoloji birimine gönderilir. Biyopsi materyalleri ise doku ve hücrenin belli kalıplar içerisinde gönderilmesi işlemidir. 

Biyopsi materyalleri nelerdir

 • Vücuttan alınan doku çekiştirilip zarar verilmeden biyopsi iğnesinden çıkarılır ve serum fizyolojik ile ıslatılmış olan gazlı bez yada filtre kağıt üzerine koyularak kurumayacak şekilde kapalı bir kap içerisinde gönderilir.
 • Biyopsi materyallerinin fikse edilmeden taze olarak en kısa süreç içerisinde gönderilmesi gereklidir.
 • İğne biyopsisi, endoskopi, ve cerrahi olarak alınan biyopsi materyalleri, ependorf tüp yada  büyüklüklerine uygun olacak şekilde saklama kaplarında %10 formal içerisinde gönderilir.
 • İçerisine materyal konulan tüp yada kapların üzerine hasta ismi, barkod numarası ve protokol numarası mutlaka yazılmış olmalıdır.
 • Biyopsi materyalleri yanı sıra mutlaka patoloji işlem kağıdı da olmalıdır. İşlem kağıdında biyopsinin alındığı bölge, hastanın adı soyadı,  detaylı klinik bilgi ve protokol numarası yer almalıdır.
 • Biyopsi materyallerinden biri de biyopsiyi gönderen doktorun kimliğidir.  
 • Biyopsi materyalleri çoklu biyopsi olarak gönderildiğinde tüpler mutlaka numaralandırılmış olmalıdır. Biyopsi istem kağıdına her tüpteki numaranın hangi bölgeden alınmış olduğu belirtilmelidir.
 • Testis biyopsileri bouim solüsyonunda tespit edilerek gönderilmiş olmalıdır. Tespit solüsyonu ise %10'luk tamponlu formalin özelliği taşır.
 • Biyopsi materyalleri için doku örneklemesi ve doku boyutu yeterli derece de olmalıdır. Örnekleme yapılacak lokalizasyonda yeterli ölçüde olmalıdır.
 • Rutin patolojik inceleme yapılacak olan parçalar, %10 tamponlanmış formal içerisinde bulunmalıdır.  
 • Ayrıca uzak ve farklı lokalizasyonlarda yapılacak biyopsi materyalleri için mutlaka karşılıklı protokol oluşturulması şarttır.
]]>
İğne Biyopsisi https://www.biyopsi.org/igne-biyopsisi.html Sun, 02 Dec 2018 06:39:37 +0000 İğne biyopsisi, biyopsi bir dokudan ya da tümörden tanı koymak için küçük bir parçanın alınmasıdır. İğne biyopsisi bu parçanın iğne yardımıyla yapılmasıdır. Daha öncede biyopsilerin çoğu ameliyat ile yapılırdı. Ge İğne biyopsisi, biyopsi bir dokudan ya da tümörden tanı koymak için küçük bir parçanın alınmasıdır. İğne biyopsisi bu parçanın iğne yardımıyla yapılmasıdır. Daha öncede biyopsilerin çoğu ameliyat ile yapılırdı. Genellikle tüm biyopsiler ameliyata gerek duymadan iğne biyopsisi şeklinde yapılmaktadır. Vücudumuzda görülen bölgelerden biyopsi almak genellikle kolaydır. Fakat vücudun iç bölgelerinde biyopsi almak daha zordur. Girişimsel radyolojide görüntüleme eşliğinde iğne biyopsisi, vücudumuzdaki dokulardan iğne yardımıyla biyopsi alınırken ultrason ve ya bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemi kullanılmaktadır. Böylece iğnenin vücudun içinde ilerlemesini dışardan takip edilmekte ve iğnenin istenmeyen bölgeye zarar vermesi  engellenebilmektedir. Ameliyatla yapılan bir işlemi ameliyatsız yapmamızı sağlayan ve vücudun içini görmesini sağlayan görüntüleme yöntemidir. En güvenilir ve emniyetli biyopsi yöntemi görüntüleme eşliğinde yapılandır. Bu işlemi yapan genellikle girişimsel radyoloji uzmanlarıdır.

İğne biyopsisi iğnenin şekline ve alınan doku örneğine göre 2 çeşittir. Bunlar ince iğne biyopsisi ve kalın biyopsisidir.

İnce iğne biyopsisi, bu iğne çok incedir. Kan tahlillerinde kullanılan iğneler kadar ve hatta daha incedir. Bu iğnenin en avantajlı yanı ince olması nedeniyle kanama riskinin az olmasıdır. Genelde kanama gibi sıkıntı çıkma ihtimali olan yerlerde ince iğne kullanılmaktadır. Guatr için yapılan tiroit iğne biyopsileri çoğunlukla ince iğne biyopsisidir. İnce biyopsisi doku alamadığı için sadece küçük hücre örneklerini almaktadır. Bu yüzden ince iğne biyopsisi alınan örnekteki hastalığın kötü veya iyi huylu olduğunu söylemektedir. Yani bir tümör var ise o tümörün ne olduğunu söyleyemez.

Kalın iğne biyopsisi, doku almak için kullanılan kalın iğneler ortalama 1 mm kalınlığındadır. Kemik biyopsilerinde kullanılan iğneler 2 mm kalınlığındadır. Kalın iğne biyopsisi ve ya doku biyopsilerin en önemli avantajı tanı koyma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Bu yüzden tekrar tekrar biyopsi yapma durumunda kalınmamaktadır. Bunun dışında tümör biyopsilerinde tümörün hangi tip olduğunu net olarak belirtmektedir. Bu yüzden tedavi türüne karar verilebilir. Kalın iğne biyopsisinde alınan dokuya göre kanama ihtimalinin fazla olmasıdır. Guatr için yapılan ve bazı meme biyopsileri dışında tüm biyopsiler kalın iğne biyopsisi şeklinde yapılmaktadır. Tüm iğne biyopsileri oldukça kolay ve riski son derece az olan işlemlerdir. Kanama ihtimali nedeniyle hastalar iğne biyopsisi işleminden sonra hastanede tutularak kontrol edilebilir.
]]>
Endometrial Biyopsi https://www.biyopsi.org/endometrial-biyopsi.html Sun, 02 Dec 2018 15:37:30 +0000 Endometrial biyopsi, günümüzde her on kadından bir tanesi rahim içi hastalıklarıyla ilgili sorunlarla uğraşmaktadır. Bu durum genellikle kadın doğum uzmanları tarafından hasta muayene edilerek kısa süren tedaviler uygulanır. B Endometrial biyopsi, günümüzde her on kadından bir tanesi rahim içi hastalıklarıyla ilgili sorunlarla uğraşmaktadır. Bu durum genellikle kadın doğum uzmanları tarafından hasta muayene edilerek kısa süren tedaviler uygulanır. Bir çok bayanın doktoru tarafından rahim içi tanı ve tedavi amaçlı gerek görülmesi durumunda kadının rahim içinden parça alınması işlemine endometrial biyopsi denir. Kadınların bir çoğu kesilmeyen adet kanamaları ve rahim içi kalınlaşması nedeniyle oluşan sorunlarla ortadan kaldırılması için uygulanan işlemdir. Amaç olarak kadınlarda rahim içi kanser oluşumun önlenmesidir. Günümüzde kadınların 30 yaş üstü olmak üzere yaşayabilecekleri sorunların önüne geçilmesi veya erken konulan teşhisler için gereklidir. Endometrial biyopsi istenilen hastaların kesinlikle korkmaması gerekir. 

Endemotrial biyopsi nasıl yapılır Hasta öncelikle bir ultrasondan geçirilir, ve vajinal bir muayene yapılır bölgesel olarak uyuşturulabilir. Anesteziye gerek görülmemektedir hastaya uygulanan endometrial biyopsi de alınan parça patolojiye gönderilmektedir. Hastanın sonucu yaklaşık 10 yada 15 gün sonra çıkmaktadır. Sonuca göre hastaya tedavi uygulanır, sonuçlar temiz çıkması durumunda uygulanan tedavi şekli kısa sürmektedir. Bir çok hastanın endometrial biyopsi işleminin yapılacağını duyunca psikolojik olarak ağrı hissedeceğini düşünerek endişeye kapılır. Oysa ki hastaya yapılan işlem sırasında hasta hiç bir şey his etmez. Hastaya kesin tanı koyulması ve tedavi açısından endometrial biyopsi kadın sağlığı için son derece önem taşımaktadır. Hastaya yapılan işlem rahim içi tabakasından parça alınmasıdır. Yapılan bu işlemde hastanın adet kanamasının hemen bitmesinin ardından yapılmaktadır. Bir çok hastaya uygulanan bu işlemde kadının yumurtlama yapıp yapmamasını endometrial biyopsi yapılması sonucu doktor tarafından öğrenilir. Ayrıca evli çiftlerde çocuk sahibi olmak isteyip olamayan kadınlara bu biyopsi yapılmaktadır.
]]>
Biyopsi Ameliyatı https://www.biyopsi.org/biyopsi-ameliyati.html Mon, 03 Dec 2018 10:35:48 +0000 Biyopsi Ameliyatı, Hastalıkların teşhisi ve tedavisi amacıyla biyopsi ameliyatı oldukça fazla gerçekleştirilen bir operasyon türüdür. Biyopsi hastalıklı bir dokudan rahatsızlığın temelini öğrenmek amacıyla ameliyat yönte Biyopsi Ameliyatı, Hastalıkların teşhisi ve tedavisi amacıyla biyopsi ameliyatı oldukça fazla gerçekleştirilen bir operasyon türüdür. Biyopsi hastalıklı bir dokudan rahatsızlığın temelini öğrenmek amacıyla ameliyat yöntemiyle alınan parça olarak ifade edilmektedir. Hastalıklı bölgeden alınan küçük bir parça, dokunun tedavisi, gerekli olan işlemlerin neler olduğu konusunda fikirler vermektedir. Bununla birlikte biyopsi ameliyatı sayesinde hastalıklı bölge tamamen çıkartılma durumunda söz konusudur. Ancak biyopsi ameliyatı sonrasında alınan parça incelenmek üzere patoloji laboratuvarlarına gönderilir. Bu patolojik bulguların incelenmesi sonrasında kişinin rahatsızlığına neden olan bakteri, virüs ve zararlı etmenlerin neler olduğu teşhis edilmektedir. Bazen vücutta yer alan bir rahatsızlık MR, tomografi, tahlil ve filmler yardımı ile teşhis edilmez. Böylesi bir durumda biyopsi ameliyatı uygulanarak rahatsızlığın temelinde kanser hücreleri ve tümör rahatsızlığının olup olmadığı rahatlıkla teşhis edilebilmektedir. 

Biyopsi Ameliyatı Avantajları

Bir rahatsızlık tomografi veya tahliller sonrasında teşhis edilmemesi halinde kuşkulanılan rahatsızlık biyopsi ameliyatı sayesinde teşhis edilir. Böylelikle kişide şüphelenilen durum ortaya çıkması halinde biyopsi ameliyatı sayesinde hastalıklı kanser hücrelerinin tedavisine başlanır. Ancak biyopsi ameliyatı sonrasında kişide şüphelenilen rahatsızlık yer almıyorsa bu defa kişiye yanlış teşhis ve hatalı tedavi yönteminden vazgeçilmesi sağlanacaktır. Bu durum biyopsi ameliyatının başlıca faydaları arasında yer almaktadır.

Biyopsi Ameliyatı Nasıl Yapılır

Uzman hekim tarafından kişinin rahatsızlığının nedeni araştırılır. Şayet iç organlarda oluşan tümör ve kanser gibi rahatsızlık durumları söz konusu ise hastalıklı bölge tespit edilir. Bu rahatsızlığa neden olan virüs, bakteri ve tümör yapısının iyi huylu olup olmadığını tespit etmek amacıyla hastalığın oluştuğu bölge önce uyuşturulur. Alkol ile bölgesel temizlik yapıldıktan sonra anestezi yordamı ile iğne yardımı ile hastalıklı bölgeye girilir. İstenilen ölçü ve büyüklükte patolojik bulgular vakumlama sistemi ile bölgeden alınır. Akabinde uygun steril ortama alınan bulgu değerlendirilmek üzere laboratuvarlara gönderilir. Böylelikle biyopsi ameliyatı gerçekleşir kişi yaklaşık olarak 2 saat sonra ayağa kalkarak tekrardan yaşamına devam eder. Biyopsi ameliyatı 5-30 dakika arasında gerçekleşen bir ameliyat türü olup kişi ameliyat masasından ağrısız bir şekilde ayrılmaktadır.
]]>
Boğazdan Biyopsi https://www.biyopsi.org/bogazdan-biyopsi.html Tue, 04 Dec 2018 07:17:58 +0000 Boğazdan biyopsi, sağlık sorunu yaşayan bir çok kişinin boğazıyla ilgili şikayetleri mutlaka vardır. Günümüzde boğazında nodül olan kişilerin yaşadığı sıkıntılar kişi yada kişileri rahatsız etmektedir. Kulak burun bo Boğazdan biyopsi, sağlık sorunu yaşayan bir çok kişinin boğazıyla ilgili şikayetleri mutlaka vardır. Günümüzde boğazında nodül olan kişilerin yaşadığı sıkıntılar kişi yada kişileri rahatsız etmektedir. Kulak burun boğaz doktoruna muayene olan kişilerde boğazıyla ilgili bir sıkıntısı varsa bu mutlaka belli olur. Tabii ki doktorunuzun yapacağı muayenede nodül olup olmadığı veya var ise bunun nasıl değerlendirilmesini gerektiren tetikler de mutlaka boğazdan biyopsi istenilmektedir. Günümüzde nodüllerin kanser olup olmadığı sadece biyopside anlaşılmaktadır. Bu nedenle hastayı önce bir korku ve endişe sarabilir, bu geçici korkular aslında yersiz yaşanmaktadır. Hastalardan alınan boğazdan biyopsi işlemlerinde hasta bölgesel olarak uyuşturulur. 

Ayrıca hasta hiç bir şey his etmez herhangi bir ağrı söz konusu değildir. Yapılan boğaz biyopsi işleminde normal kan alınan enjektörle yapılmaktadır, farklı bir alet kullanılmamaktadır bu nedenle hastanın endişe etmemesi gerek boğazdan biyopsi işleminde hastanın boğazından sıvı alınarak yapılan bir işlemdir. Hastaların bir çoğu günler önceden stres yaparak endişe içine girmektedir, oysa boğazdan biyopsi işleminde hastanın sadece yutkunmanın doğru olmadığı söylenir.

Boğazdan biyopsi yapılırken hasta nelere dikkat etmelidir bir çok hasta boğazdan biyopsi yaptırmadan önce doktoruyla diyaloğa girerek kullandığı ilaç veya hastalığı var ise bunu mutlaka bildirmelidir. Hasta doktoru tarafından yönlendirilmektedir, biyopsi olacak hasta uzanarak sedyeye yatırılır ve başı geriye doğru konarak yavaşça boğazdan biyopsi işlemi yapılır. Yapılan işlem esnasında hastanın iğne batırılırken sinek ısırığı şeklinde hafif bir ağrısı olabilir bu çok normal bir durumdur. Bir çok boğazdan biyopsi işleminde hastaya bölgesel uyuşturucu yapılmamaktadır. Tabii ki hastanın özel bir durumu yok ise yani kişiye göre değişebilir. İşlem bitince hasta yavaşça oturtulur ve 5 dakika dinlenerek normal günlük yaşantısına devam edebilir. Boğazdan biyopsi işleminde alınan sıvı patolojiye gönderilerek sonuç beklenilir. Kişi veya kişilerin sonucuna göre tedavi veya cerrahi bir işlem gerekliyse doktor tarafından uygulanır. Sağlıklı bir yaşam için doktorunuzun istediği biyopsileri mutlaka yaptırmalısınız, unutulmamalı erken teşhis hayat kurtarır. 
]]>
Biyopsi https://www.biyopsi.org/biyopsi.html Tue, 04 Dec 2018 17:14:10 +0000 Biyopsi vücudunuzda bulunan şüphelendiğiniz bir hastalık için hastaneye gittiğiniz de doktorunuz size röntgen,ultrason,MR gibi hastalığınızı teşhis etmenizi sağlayacak bölümlere gönderir. Sonuçları incelediğinde
Biyopsi vücudunuzda bulunan şüphelendiğiniz bir hastalık için hastaneye gittiğiniz de doktorunuz size röntgen,ultrason,MR gibi hastalığınızı teşhis etmenizi sağlayacak bölümlere gönderir. Sonuçları incelediğinde teşhis edemediği veya raporlarda gözüken bir şişkinliğin bulgunun ne olduğunu çözmek için size biyopsi yapılmasını karar verir. Biyopsi korkulacak bir şey değildir. Aksine hastalığınıza erken teşhis koymak için önerilen güzel bir yöntemdir. Tedavinin hızlanmasını kolaylaştıran ne uygulanacağını karar verdiren bir yöntemdir. Vücudunuzda tanı koyulamayan hastalığınızı belirlemek için bölgeden iğne yardımıyla parça alınarak laboratuvarda patolojik olarak incelenmesidir.

Biyopsi öncesinde yapılması gereken hazırlıklar:
 • Herhangi bir maddeye alerjiniz var ise biyopsi öncesinde doktorunuza belirtiniz.
 • Biyopsi öncesinde kullandığınız ilaçları doktorunuza bildirmeyi unutmayın.
 • Hamile iseniz veya şüpheniz var ise doktorunuza bu durumu bildiriniz.
 • Biyopsiden önce kan ile ilgili problem çıkmaması için(pıhtılaşmama vb.) kan testi yaptırınız.
 • Yapılacak bölgeye kozmetik kremler,merhem gibi ilaç ve ürünler sürülmemelidir.
 • Biyopsiden önce doktorunuzdan hangi teknik ile yapılacağının bilgisi alınmalıdır. Bu sizin biyopsi öncesi daha rahat olmanızı sağlayacaktır.
 • Biyopsi günü rahat kıyafetler giyinmelisiniz.
 • Son olarak da yarı aç olsanız yeter doktorların tercihi genellikle bu şekilde olur.(Uygulama yöntemine göre değişiklik gösterilebilir.)
Biyopsi Sırasında:
 • Biyopsi yapılmadan önce sakinleştirici,rahatlatıcı ilaçlar verilir bundan dolayı bir yakınınızla gitmenizi tavsiye ederim.
 • Uygulanacak bölgeye göre çeşitlilik gösteren biyopsi teknik ve yöntemleri doktorunuzun kararına göre değişir bu yöntemleri önceden doktorunuza danışın ve bilgi alın. Biyopsi günü işlem sırasında korkmanıza gerek yoktur. Çünkü bu işlem sizin için yapılıyor ve erken teşhis her şeyden önemlidir böyle düşünün.
 • Kitleden kan alma sırasında sizden yapmanız gereken görevler istenecektir bunları uygularsanız en kısa sürede bitmesine yardımcı olursunuz.
Biyopsi Bittikten Sonra
 • Vücudunuzdan alınan parça patoloji veya duruma göre genetik laboratuvarına gönderilir. Genetik laboratuvarına gönderilmesinin sebebi kalıtsal aileden gelen bir hastalık olup olmadığını anlamak içindir.
 • Uygulama tamamlandıktan sonra sakinleştirici veya ağrı kesicilerin etkisi geçmesi için 1-2 saat müşahede altında tutulursunuz. Ağrı veya baş dönmesi fazla ise bunu doktorunuza bildiriniz ama böyle bir ihtimal yok denilecek kadar az.
 • Biyopsinin yapıldığı gün genellikle evde birkaç saat dinlemeniz tavsiye edilir normal hayata hemen dönmeniz mümkündür.
 • Biyopsiden sonraki gün içinde normal hayatınıza tamamen dönebilirsiniz unutmayın ki güçlü bir iradenin önünde duramayacak engel yoktur. Güçlü bir iradeyi oluşturmak sizin elinizde çıkacak sonuç her ne olursa olsun ayakta durmayı bilin ve ben kimsenin eline düşmeyeceğim deyin.
]]>
Kemik İliği Biyopsisi https://www.biyopsi.org/kemik-iligi-biyopsisi.html Tue, 04 Dec 2018 18:19:29 +0000 Kemik İliği Biyopsisi, Bazı büyük kemiklerde yer alan ve süngerimsi dokuda olan kemik iliğinin toplanması ve mikroskop altında incelenmesi işlemidir. Bu incelemeler kemik iliğinde oluşan sorunların ne olduğunu, hangi aşamada ol Kemik İliği Biyopsisi, Bazı büyük kemiklerde yer alan ve süngerimsi dokuda olan kemik iliğinin toplanması ve mikroskop altında incelenmesi işlemidir. Bu incelemeler kemik iliğinde oluşan sorunların ne olduğunu, hangi aşamada olduğunu, tedavi sürecini, kemik iliğinde sağlıklı olarak kan hücresi üretimi yapılıp yapılmadığı anlamaya yarar. Kemik iliği biyopsisi bazı kanser çeşitlerini de içerisine alan kan ve ilik rahatsızlıklarını teşhis etmek, tanı koymak ve kontrol altında tutmak için yapılır. Kemik iliği; sıvı olan bir bölüm ve biraz daha katı olan bir bölümden meydana gelir. Kemik iliği biyopsisinde katı bölümden numune alma amacıyla büyük bir iğne kullanılır. 

Kemik İliği Biyopsisi Neden Yapılır
 • Kemik iliğini yada kan hücrelerini içeren bir hastalığı teşhis etme 
 • Kemik iliği ile ilgili bir hastalığın ne aşamada olduğunu tespit etmek 
 • Vücuttaki demir seviyesi tespit etmek 
 • Metabolizmayı kontrol etmek
 • Hastalığın tedavi sürecini gözlemlemek 
 • Anemi hastalığı 
 • Ameiloidoz
 • Myelodisplastik sendromu 
 • Myelofibroz gibi kemik iliği bozukluklarını tespit etmek 
 • Nörobalstom
 • Bruselloz yahut HIV gibi bulaşıcı olan hastalıklar 
 • Başka bir bölümden kemik iliğine sıçrayan kanserler 
 • Hemokromatozis
 • Lösemi 
 • Lenfoma 
 • Belirli kan hücrelerinin az veya fazla üretildiği lökopeni, lökositoz, trombositoz, trombositopeni ve polistemi gibi kan hücrelerinin durumlarının tespiti için yapılır.
Kemik İliği Biyopsisi Sırasında Oluşacak Riskler
 • Aşırı kanama (özellikle trombosit sayımı düşük olan hastalarda)
 • Bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda enfeksiyonların oluşumu
 • Biyopsinin uygulandığı bölümde rahatsızlık hissi
 • Biyopside kullanılan iğnelerin, kanama yada enfeksiyona sebep olacak şekilde kemik kırılması
 • Göğüs kemiğinde delinme
 • Sakinleştirici ile ilişkili olarak meydana gelen alerjik reaksiyonlar
 • Mide bulantıları
 • Kalp atışında düzensizlik
Kemik iliğinden alınan örnekler laboratuarda incelendikten sonra birkaç gün içinde sonuçlar çıkar. Alınan sonuçlar genelde uzman olan bir doktorun tanı koyması için yeterli olur ve hastalığın aşamaları, tedavinin olumlu ilerleme kaydedip kaydetmediği durumlar izlenir, değerlendirilir.
]]>
Punch Biyopsi https://www.biyopsi.org/punch-biyopsi.html Wed, 05 Dec 2018 11:20:30 +0000 Punch Biyopsi; Deriden silindir benzeri biçimde doku örneği alınması durumudur. Punc biyopsi, lezyonların tanısına amaç olarak kullanılan basit ve pratik bir yöntemdir. Punch biyopsi uygulamasının ol Punch Biyopsi; Deriden silindir benzeri biçimde doku örneği alınması durumudur. Punc biyopsi, lezyonların tanısına amaç olarak kullanılan basit ve pratik bir yöntemdir. 

Punch biyopsi uygulamasının olumlu noktaları;
 • Deride tam doku sağlanması
 • Hastalarda iyileşmenin daha hızlı olması
 • Dikişler kapatıldıktan sonra kozmetik olarak iyi derecede bir sonuç elde edilmesi
Bu gibi nedenlerden dolayı sık sık tercih edilen yaygın kullanılan bir yöntemdir.

Punch Biyopsi Uygulaması

Başlangıç olarak punch biyopsi yapılacak olan oda ekipmanlarının cerrahi operasyon için hazır hale getirilmesi, inceleme ve değerlendirmelerin yapılması gerekir. Hastaların bilgilendirilmesi önemlidir. Hastalar; punch biyopsi işleminin aşamaları, tedavi süreci, tedavi süresi ve tedavi sonrası gibi noktalar hem yazılı hem sözlü olarak bilgilendirilmelidir. Tüm bu hazırlıklar sağlıklı olarak tamamlandıktan sonra cerrahi operasyona başlanmalıdır.

İlk olarak punch biyopsi uygulanacak olan bölüm belirlenir ve işaretlenir. Ardından hastaya lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi yapılan bölümün anestezi etkisi beklenir ve punch biyopsi yapılacak olan bölüm ve etrafı antiseptik bir solüsyon ile temizlenir. Biyopsi yapıalacak olan bölüm sterilize edilmiş olan bir örtü ile cerrahi operasyon yapılacak olan kısım açıkta olacak biçimde kapatılır. Deri bölümüne lezyon büyüklüğüne göre ayarlama yapılır ve punch seçilir. Punch seçimi durumlara göre farklılık gösterir. Mesela hasta dokusu ile alakalı patoloji yapılacaksa ve punch biyopsi yapılacaksa en az 5-6 mm kadar olmalıdır. Lezyonların etrafına deri çizgilerine zıt yönlere doğru çekilecek biçimde parmaklar yerleştirilir. Parmaklar arası gerdirilir. Ve gerdirme ile oval defekt eldesi olur.

Parmaklar arasında yer alan punch dik olacak biçimde deri üstüne bırakılır. Bölüme basınç uygulanır ve punc döndürülür. Döndürülmüş olan punch derin subkutan dokusuna geçer. Dokuda direnç azalması olur ve gerekli olan derinliğin elde edildiğine ulaşılır, deriden biyopsi alma olayı tamamlanır. 

Deri dokusundan alınan örnek bu noktada zedelenmeden tutulmalıdır. Bu doku bistüri veya makas yardımı ile kesilir deriden biyopsi alma olayı tamamlanır. Ardından operasyonun gerçekleştiği kısım oval dikilerek kapatılır. Bölgenin daha çabuk iyileşmesi için en fazla iki dikiş atmak yeterli olacaktır. Ayrıca iki dikiş enfeksiyon oluşma riskini de düşürür. 

Eğer yaranın olduğu kısım iyileşmeye bırakılacaksa ve pıhtılaşma olması sağlanmalıdır. Bu durum için bölgede direk olarak basınç oluşması için monsel solüsyon kullanılır. Yaralı olan bölgeye dikiş atılıp da kapatıldıktan sonra antibiyotikli olan bir pomat uygulanır. Sonra yaranın olduğu kısım gazlı bez kullanılarak bantlanır, kapatılır. 

Bireyden alınan deri dokusu dermatopatolojik inceleme için zaman kaybetmeden formal solüsyona koyulur. Operasyonun yapıldığı bölge hemen hemen 48 saat sonra doktor denetiminde açılır ve izotenik ile yıkama yapılır, yine antibiyotik pomat uygulanır, pansuman uygulanır. Doktorun verdiği dikişler enfeksiyon kapmasın diye bu işlem her gün tekrar edilmelidir. Dikiş alınma süresi biyopsi bölgesine göre farklılık gösterir.
]]>
Adetliyken Biyopsi Yapılır Mı https://www.biyopsi.org/adetliyken-biyopsi-yapilir-mi.html Thu, 06 Dec 2018 06:53:22 +0000 Adetliyken Biyopsi Yapılır Mı: Kadınlar, yaşadıkları bir çok kadın hastalıkları nedeniyle biyopsi yaptırabilirler. Biyopsi hastaya, genel anestezi veya bölgesel anestezi olarak yapılır. Adetliyken Biyopsi Yapılır Adetliyken Biyopsi Yapılır Mı: Kadınlar, yaşadıkları bir çok kadın hastalıkları nedeniyle biyopsi yaptırabilirler. Biyopsi hastaya, genel anestezi veya bölgesel anestezi olarak yapılır.
 
Adetliyken Biyopsi Yapılır Mı Nedenleri

Kadınların biyopsi yaptırma nedenlerinin bazıları şunlardır;
 • Gebeliğin sona erdirilmesi
 • Dış gebelik
 • Düşük sonrası rahimde parça kalması
 • Rahimde miyom yada bazı kitlelerin oluşması
 • Aşırı kanama ve düzensiz adet görme 
 • Rahim duvarı kalınlaşması
 • Rahim ağzı kanseri
 • Yumurtalıklarda oluşan kistler
 • Gebe kalamama sorunları gibi nedenlerden dolayı biyopsi yapılır.
Kadınlar adet dönemlerini çok farklı şekilde yaşayabilirler. Adet süreleri, adet kanamalarının şiddeti ve o dönemde geçirdikleri sıkıntılar farklı olabiliyor. Her adet döneminde hastanelik olan kadınlar vardır. Bu rahatsızlıklar uzun yıllar devam ederse, doktor müdahalesi kaçınılmaz olabilir. Adetliyken biyopsi bir kaç neden dışında yapılmaz, çünkü kanama nedeniyle parça almak oldukça zordur. Fakat, Kürtaj veya düşük sonrası aşırı kanama yaşayan kadınlarda, nedeni araştırmak için biyopsi yapılabilir. Düzensiz, uzun süreli adet kanamalarında adetliyken doktor tarafından teşhis ve tedavi amaçlı biyopsi yapılabilir. 
]]>
Biyopsi Riskleri https://www.biyopsi.org/biyopsi-riskleri.html Fri, 07 Dec 2018 01:08:48 +0000 Biyopsi riskleri, günümüzde yaşayan her insan sağlıklı olmak ve yaşamak ister. İnsanların bir çoğu yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle doktora gitmek zorunda kalırlar. Yapılan muayene sonuçlarında hastanın biyopsi olmas Biyopsi riskleri, günümüzde yaşayan her insan sağlıklı olmak ve yaşamak ister. İnsanların bir çoğu yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle doktora gitmek zorunda kalırlar. Yapılan muayene sonuçlarında hastanın biyopsi olması gerekebilir. Bu genel anlamda her kişinin başına gelebilir, doktorun hastaya uygulayacağı veya hastanın vücudunun belli bölgesinden alınacak parçaya biyopsi denir. Bu durumda biyopsi uygulanan hastalar hiç bir acı his etmezler, bölgesel olarak uyuşturma işlemi yapılarak hastadan alınan örnek tahlile gitmektedir. Biyopsi riskleri kişilerce herhangi bir ciddi risk taşımamaktadır. Fakat biyopsi uygulanan bölgede kızarıklık ve morarma görülebilir, bu durum bir risk oluşturmaz. Biyopsi olan bölgede geçici bir kanama görülebilir, buna müdahale edilecek kadar abartılı  bir kanama değildir kendiliğinden geçebilir. Hastalarda biyopsi risklerini önleyecek önlemler alınmaktadır, genel olarak biyopsi için yapılan iğneler steril edilmektedir. İğneler steril edilmesi durumunda herhangi bir risk taşımamaktadır. Yapılan biyopsiler bölgesel olarak değişebilir, bazı bölgelerde hiç ağrı his edilmez iken bazı bölgelerde hafif ağrı olabilir. 

Biyopsi riskleri oluşmaması için nasıl önlemler alınmalıdır 

Birçok kişi biyopsi yaptıracağı zaman doktoru tarafından yönlendirilmektedir. Hastanın kullandığı ilaç varsa bu biyopsi olmadan bırakılmalıdır. Ayrıca kişi veya kişilerin herhangi bir hastalığı var ise mutlaka doktora söylenmelidir. Bu durumlar biyopsi riskleri oluşturabilir, bu nedenle hasta bütün bilgilerini doktoruyla paylaşmalıdır. Sağlık sorunu yaşayan kişi yada kişiler biyopsi olmaları gerekiyorsa mutlaka bunu yaptırarak gerek görülürse çıkacak hastalıkların önüne erken tedaviler uygulanmalıdır. Bu şekilde bir çok kişinin yaptırdığı biyopsi sonucuna göre sağlığına kavuştuğu bir gerçektir. Tıp kültüründe her türlü risk olması mümkündür, fakat bunun için mutlaka gereken önlemler alınmalı ve alınıyordur. Biyopsi yapılması insan sağlığında gerek görülüyorsa bu ertelenmemelidir.
]]>
Servikal Biyopsi https://www.biyopsi.org/servikal-biyopsi.html Fri, 07 Dec 2018 01:28:59 +0000 Servikal Biyopsi, menstrüasyon periyodundan sonraki hafta yapılabilecek bir işlemdir. Servikal biyopsi tek tek şüpheli bölgelerden parça alınması, ve serviks içi kanalın ince bir küretle kazınması y Servikal Biyopsi, menstrüasyon periyodundan sonraki hafta yapılabilecek bir işlemdir. Servikal biyopsi tek tek şüpheli bölgelerden parça alınması, ve serviks içi kanalın ince bir küretle kazınması yani punch biyopsi yada servikal kürtaj şeklinde uygulanabileceği gibi rahim ağzının bir bütün haline çıkarılması(leep uygulaması) sureti ile de yapılabilmektedir. Servikal biyopsi ile alınan örnekler, patolojik incelemeye gönderilir. Yapılan incelemede kanser hücrelerinin varlığı, kanser hücrelerine rastlanırsa bu kanserli hücrelerin tipi, farklılaşma dereceleri, ve kanserli hücrelerin yayılma derecesine bakılır. Servikal biyopsi yapıldıktan sonra doktorunuz gerekli görür ise bilgisayarlı tomografi, mesane incelemesi, ve kalın bağırsak filmini de tetkiklere ekleyebilmektedir.

Servikal biyopsi nedir, nasıl yapılır  

Cinsel hayatları aktif olan kadınların yılda bir kez mutlaka smear testi yaptırmaları serviks kanserinin erken tanısı açısından çok çok önemli olup, eğer smear testi pozitif çıkarsa kesin tanı için servikal biyopsi yapılması gerekmektedir. 

Doktorunuz size pelvik muayene uyguladıktan sonra lokal anestezi ile işleme başlar. Rahim kanalının açık tutulması için vajen bölgesine spekulum adı verilen alet yerleştirilir. Sevikal kanal önce sirkeli su daha sonra solüsyonla yıkandıktan sonra iyot ile silinir. Kadınlar servikal biyopsi öncesi ağrı duyacaklarını sanarak endişeye kapılabilmektedir. Ağrılı bir işlem değildir. Kadın hastalıkların da şüpheli görülen lezyonlardan mutlaka biyopsi alınmaktadır. Servikal biyopsi yapılır iken hissedilecek tek şey çok hafif bir sıkışma hissinden ibarettir. Anormal dokular forseps, yada bir bistüri yardımı ile çıkarılır. Servikal biyopsi tamamladıktan sonra, serviksteki kanama miktarını emmesi için o bölgeye emici malzeme doldurulabilmektedir.

Servikal biyopsi sonrası alınan materyaller patoloji laboratuvarına gönderilmektedir. Patolojiye gelen örnekler hacim, ağırlık ve nitelikleri bakımından gözlemlenerek değerlendirme yapılmaktadır. Servikal biyopsi ile alınan örnekler mikroskop altında gerekirse daha küçük parçalara ayrılarak incelenmektedir. Servikal biyopsi kesin tanı koyma amacı ile yapılan bir işlemdir.

Servikal biyopsi sonrasında ise hastada lekelenme tarzında kanamalar olabilmektedir. Kramp şeklinde ağrılarda kanamaya maksimum 1 hafta kadar eşlik eder. Servikal biyopsi sonrası doktorunuz sizi hemen taburcu edecektir. Hastanede yatmanızı gerektirecek bir işlem değildir. Doktorunuz işlem sonrasında yapılmaması gereken şeyler hakkında sizi bilgi verecektir. Ağır kaldırma, ağır spor egzersizleri, cinsel ilişki ve tampon gibi malzemelerin kullanımından 1 hafta 10 günlük sürede uzak durmanız gerekir.

]]>
Biyopsi İğnesi https://www.biyopsi.org/biyopsi-ignesi.html Fri, 07 Dec 2018 20:04:37 +0000 Biyopsi iğnesi, vücudun içerisinde meydana gelen bir hastalığın daha rahat teşhis etmek amacıyla kullanılan girişimdir. Biyopsi genellikle iğne ile yapılmaktadır. Eski dönemlerde biyopsi çok uğraş ve emek isteyen bir işti. Biyopsi iğnesi, vücudun içerisinde meydana gelen bir hastalığın daha rahat teşhis etmek amacıyla kullanılan girişimdir. Biyopsi genellikle iğne ile yapılmaktadır. Eski dönemlerde biyopsi çok uğraş ve emek isteyen bir işti. Günümüzün gelişen teknolojisi sayesinde biyopsi iğnesi yardımıyla yapılacak teşhis daha kolay olmaktadır. Yani biyopsi iğnesi sayesinde ameliyatsız işlemler yapılmaktadır. Ama çoğu zaman biyopsi iğnesinin ne kadar faydalı olursa olsun bazen ameliyat tercih edilebilir. Biyopsi iğnesi yapılırken görüntüleme tekniğinden yararlanılır. Görüntüleme gerçekleştiği zaman o anda iğne ile doku örneği alınabilir. İşlemin devam etmesi durumunda biyopsi iğnesinin yeri ve dokunu uygunluğu kontrol edilmektedir. Biyopsi iğnesinin çeşitleri mevcuttur. Çünkü inceliğine ve kalınlığına göre ayrılmaktadır. O da uygulanacak bölgeye de değişkenlik göstermektedir.

Biyopsi iğnesi nasıl yapılır

Bu iğnenin kullanılabilmesi için görüntüleme sisteminin olması gerekir. Bunun sonucunda da tomografi ve ultrason bu imkanı sağlamaktadır. Çünkü alınacak doku ve tümör örnekleri daha kolay şekilde alınabilir. Biyopsi iğnesiyle tetkik yapılacak bölge uyuşturulur. Sonra hasta da meydana gelebilecek korku, endişe gibi durumlarda sakinleştirici verilir. Bölgede uygulanacak biyopsi iğnesi, derinin en emniyetli yerinden girişi yapılır. Biyopsi iğnesinin tamamı değil ancak uç noktası takip edilerek istenilen dokuya ya da hücreye ulaşılır. Bununla beraber örnek alınır ve tetkik edilir. Biyopsi iğnesi güvenle yapılarak genel olarak ağrı oluşturmaz. Eğer biyopsi iğnesi normal yerden yapılır ve kanama meydana gelirse hasta eve gönderilebilir. Ama ciddiyet arz eden yerlerden kanama oluşursa hastanın hastanede birkaç saatliğine misafir kalması gerekir. Çünkü olası tehlikelerin önüne geçebilmek için bu gereklidir.

Biyopsi iğnesi yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Biyopsi iğnesi rastgele vurulmamalı ve tetkik yapılacak bölge iyice analiz edilmelidir
 • Hastaya uygulanacak biyopsi iğnesi, hastayı korkutabilir. Bu yüzden hastaya moral vererek ve sakinleştirici vurarak rahatlaması sağlanabilir.
 • Biyopsi iğnesi yapmadan önce doktorun belirleyeceği zaman dilimi kadar aç olmak gerekir. Ama sabah yapılırsa aç gelinir, öğle yapılacaksa sabah kahvaltısı yapılmasında sakınca yoktur. Şayet kullanılan bir ilaç varsa yarım su bardağı ile kullanılabilir.
 • Tanı konulacak bölgede kesinlikle görsel araçlardan yani ultrason ve tomografi gibi sistemlerden faydalanmak gerekir.
 • Biyopsi iğnesi yapılmadan önce laboratuvar değerlendirilmesi gerekir.
 • İğneni yapılacağı yere ince iğne işlemiyle devam edilmelidir. İğnenin kalın olması durumunda ağrı daha da şiddetli olabilir. O yüzden dikkatli olmak gerekir.
 • Biyopsi iğnesi hedeflenen noktada gerçekleşmesi gerekir. Aksi halde yanlış yerde vurulması halinde hem zaman kaybı olur hem de hastaya gereksiz yerde ağrı yaşatılabilir.
 • Biyopsi iğnesini yaptıktan sonra hasta iyice kontrol edilmeli ve rastgele eve gönderilmemelidir.

]]>
Eksizyonel Biyopsi https://www.biyopsi.org/eksizyonel-biyopsi.html Sat, 08 Dec 2018 03:19:25 +0000 Eksizyonel biyopsi, lezyonların tanısı için kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Özellikle gereğinden küçük olan lezyonlar için kullanılmaktadır. Genellikle Malin melanom açısından şüphe altında bulunan lezyonlar Eksizyonel biyopsi, lezyonların tanısı için kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Özellikle gereğinden küçük olan lezyonlar için kullanılmaktadır. Genellikle Malin melanom açısından şüphe altında bulunan lezyonlar için kullanılan biyopsi yöntemi ile eksizyonel biyopsi uygulaması gerçekleştirilir. Hastada bulunan lezyonların tanısının belirlenmesinin yanı sıra uygulanacak tedavi yolları için tercih edilen bir yöntemdir. Hastadaki bulgular için son derece önemlidir. Yapılan incelemeler sonrasında elde edilen lezyonların parçası Patoloji laboratuvarlarına gönderilerek gerekli incelemeler yapılır ve ardından alınan sonucu göre işleme devam edilir.

Eksizyonel biyopsi uygulaması
Bu uygulama için 18 yaşın altında bulunan kişilerin velisinin imzası alınarak gerekli işlemler için hastanın hazırlanması ile uygulanır. Hasta da bulunan bulgularının muayene edilmesinin ardından cilt üzerinde yapılacak alana kesi uygulanır. Eksizyonel biyopsi yapılacak olan bölgenin kalem ile işaretlenerek uygulanacağı alan belirlenir. Hasta da bulunan lezyonlu bölgenin etrafında lokal anestezi uygulanarak bu bölümün uyuşması beklenir. Lezyonların bulunduğu alanın antiseptik solüsyonlarla temizlenmesinin ardından delikli örtüyle kalan bölüm kapatılarak bu bölüm sabitlenir. İlk olarak kese açılacak alanda kesin açıldıktan sonra lezyonun üzerinde bistürünün ucu dik gelecek şekilde tutularak gerekli parça alınır. Elde edilen lezyon parçasının gerekli değerlendirilmesinin yapılması için solüsyonlu su içerisine konulmasının ardından gerekli kesenin kapatılması sağlanır. Bu bölümde bulunan kanamanın kontrol altına alınmasının ardından açılan bölgede dikişle kapatılarak izotonik işlem gerçekleştirilir. Bazı hastalarda ise dikiş yerine bant uygulaması yapılarak bölgenin kapatılması sağlanır.

Eksizyonel biyopsi pansuman
Gerekli incelemelerin sonrasında patolojik değerlendirmeye gönderilen lezyonun gerekli sonucunun gelmesi beklenirken işlem yapılan alanın 48 saat içerisinde tekrar izotonik temizliği yapılır. Bu süreç içerisinde antibiyotik içeren pansumanlar gerçekleştirilirken, bu bölümde bulunan dikişin alınmasına kadar düzenli pansiyonlara devam edilir. Bu bölümde bulunan yaranın iyileşmesi için dikişlerin ardından bant uygulaması yapılır.

Eksizyonel biyopsi yan etkileri
Lezyonların türünün saptanması için uygulanan bu yöntemde cerrahi işlem uygulandığı için birçok riski bulunduğu belirtilmektedir. Özellikle yaranın enfeksiyon kapması, dikiş tutmaması veya dikişlerde oluşabilecek herhangi bir reaksiyon oluşumu, bazı hastalarda damar ve sinir hasarı, yara etrafında potluk oluşumu, kabarma gibi problemler meydana gelebilir. Uygulanan eksizyonel biyopsi ile hastanın belirli bölgelerindeki kaslarında ve vücudunun belirli alanlarındaki yağ dokusunda bulunan lezyonların tamamen çıkartılması sağlanırken; bu bölümün hasar görmesine neden olabildiği belirtilmektedir. Yapılan işlemin uzman kişiler tarafından yapılması yan etkilerinin azalmasına sebep olurken; eksizyonel biyopsinin en kaliteli şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.
]]>
Tru Cut Biyopsi https://www.biyopsi.org/tru-cut-biyopsi.html Sat, 08 Dec 2018 10:16:23 +0000 Tru Cut Biyopsi, çoğunlukla göğüs hastalıklarında yapılan biyopsi teknikleri arasında "tru cut" biyopsisi de yer almaktadır. Son zamanlarda özellikle yumuşak doku şeklinde oluşarak meydana gelen tümörlerde açık biyopsi yerine Tru Cut Biyopsi, çoğunlukla göğüs hastalıklarında yapılan biyopsi teknikleri arasında "tru cut" biyopsisi de yer almaktadır. Son zamanlarda özellikle yumuşak doku şeklinde oluşarak meydana gelen tümörlerde açık biyopsi yerine tru cut biyopsi işlemi uygulanmaktadır. Tru cut biyopsi tümör merkezine uygulanan işlemler arasında oldukça yaygın olarak kullanılan biyopsi tekniklerinden bir tanesidir. Ayrıca bu biyopsi tekniğinin bu kadar güvenilir olması yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Güvenilir olması bir avantaj olan tru cut biyopsi özellikle ameliyat öncesinde kullanılan ilk tekniklerin başında gelmektedir. Genellikle yumuşak doku tümörlerinde kesin olarak tanının konulabilmesi için tru cut biyopsi değerlendirme aşamasında iken oldukça dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu tedavi planlanırken lenfom, sarkom ya da metastaz ayrımının histolojik olarak değerlendirilmesinde açık biyopsi ya da tru cut biyopsi büyük önem taşımaktadır. Göğüste mevcut olan kitle ya da kitlelerin içeriğinin tam olarak belirlenmesi, aynı zamanda tanısının konulabilmesi açısından bu yöntem oldukça yararlıdır. 

Tru Cut biyopsi Nasıl Uygulanır, bu işlem hastaya uygulanırken kalın iğneler kullanılır ve biyopsi işlemi için olan tabanca kullanılarak yöntem uygulanmaktadır. Tru cut biyopsi hastaya uygulanmadan önce kalın iğne tam kitlenin kenar kısmına yerleştirilir. İşlem sırasında kullanılan tabancanın düğmesine basıldığı anda bu iğne tam olarak kitlenin içine doğru ilerleyecek. Bu sırada kitlenin içinden küçük bir parça kopardıktan sonra iğne geri gelir. Daha sonra biyopsi işlemi için kullanılan iğne memeden dışarıya çıkarılır. İğnenin içerisine almış olduğu bu küçük doku parçası çözeltinin içine alınır ve iğne yeniden memenin içindeki kitleye gönderilir. İğnenin yeniden kitleye gönderilmesinin amacı, özellikle kitlenin başka bölümlerinden doku parçalarının alınmasıdır. Ardından alınan parçalar çözelti içerisinde pataloji laboratuvarına incelenmesi için gönderilir. Dokuların incelenip sonucunun gelmesi için bir kaç gün beklenir. Tru cut biyopsi iğnesi kullanıldıktan sonra biyopsi yapılan bölge mutlaka bir bant ile kapatılmalı ve belirli bir süre iğnenin girdiği bölgeye baskı uygulanmalıdır. Bu baskı biyopsi iğnesinin girmiş olduğu bölgede kanama oluşmamasına yardımcı olmaktadır.  

Tru Cut Biyopsi Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir, avantajı bu biyopsi sayesinde spesifik tanının konması için elverişli olan dokudan örneklerin alınması çok daha kolay ve güvenilirdir. Tru cut biyopsi yöntemi ile tanının konması daha kesindir. Özellikle meme kitlesinde sıklıkla tercih edilen bir biyopsi tekniğidir. Bu yöntem diğer iğne ve iğne biyopsisi'ne göre kesinliği daha fazla olan bir yöntem olduğu için kullanılmaktadır. Son dönemlerde kadınlarda sıklıkla karşılaşılan meme kitlelerinin tanısının yapılmasında oldukça faydalı olan bir biyopsi tekniğidir. Tru cut biyopsi yalnızca meme biyopsisinde kullanılan bir yöntemdir. 
]]>
Akciğer Biyopsi https://www.biyopsi.org/akciger-biyopsi.html Sun, 09 Dec 2018 00:10:54 +0000 Akciğer biyopsi: Oldukça önemli sonuçlar veren ve hayati bir organın akıbetini belirleyen bir çeşit anestezi ile uygulanan geniş çaplı testtir. Akciğer üç hayati organlardan birisi ve insan için yaşama kaynağı olan nefes Akciğer biyopsi: Oldukça önemli sonuçlar veren ve hayati bir organın akıbetini belirleyen bir çeşit anestezi ile uygulanan geniş çaplı testtir. Akciğer üç hayati organlardan birisi ve insan için yaşama kaynağı olan nefes alıp verme işlemini yapmaya yarayan organdır. Bu nedenle akciğer hastalıkları oldukça ciddiye alınır ve test ve araştırmaları doktorlar tarafından itina ile kademe kademe yapılır.

Akciğer biyopsisi de bu yoğun araştırma ön tanı testlerinin arasında yer alınır. İlk başata kulağa korkutucu gelen akciğer biyopsisi alanında uzman olan ve başarılı doktorlar tarafından yapıldığında oldukça başarılı ve kolay olarak sonuçlanır. Akciğer biyopsisi öyle hemen her akciğer sıkıntısı olan her hastaya uygulanan bir yöntem değildir. Öncelikle olarak röntgen, tomografi ve ilaçlı tomografi çekilir ve ardından gerek duyulursa akciğer biyopsi yapılır. Bunun nedeni ise bu uygulama hastayı hem psikolojik hem de bedensel olarak etkileyebilir. Ayrıca büyük ve riskli hastalıkların teşhisinde kullanılan bir yöntemdir. Yani öksürük, iltihaplanma, ciğerleri üşütme gibi olan rahatsızlıklarda akciğer biyopsi yöntemi kullanılmaz. Genellikle röntgen, tomografi ve ilaçlı tomografi sıralamasına dikkat edilir ve bütün bu uygulamalar sonuncunda akciğerde bir hastalık veya tümör görülmüşse işte o zaman akciğer biyopsi devreye girer. Akciğer biyopsi sonucuna göre hastalık tanısı konur ve ameliyat yada ilaçlı tedavi yöntemleri uygulanır.

Akciğer biyopsi kimlere yapılır
 • Akciğer kanser riski taşıyan veya akciğer kanseri olan kişilere yapılır
 • Akciğerlerinde saptanamayan kitleler olan kişilere yapılır
 • Tüm testlerin sonucunda şüpheli bulgular olan kişilere yapılır
Akciğer biyopsi: Yukarıda sayılan kişilere uygulanır ve yine yukarıda anlatıldığı gibi kurallar doğrultusunda yapılır. Aslında korkutucu olan akciğer biyopsi uygulanan hastanın akıbetini belirlemede oldukça etkili bir yöntemdir. Hastalıkların tanısının konmasında hayati bir öneme sahip testtir. Bu önemli testin sonucu hastanın durumu hakkında doktora en net bilgileri vererek, hasta ve doktoru en uygun tedaviye yönlendirerek olumlu sonuçlar vermektedir.
]]>
Karaciğer Biyopsisi https://www.biyopsi.org/karaciger-biyopsisi.html Sun, 09 Dec 2018 12:59:02 +0000 Karaciğer Biyopsisi; Biyopsi; hastalık belirtilerini tespit etmek, teşhis ve tanı koyabilmek için sorunlu bölgeden parça alınıp mikroskop altında incelenmesidir. Karaciğerde herhangi bir sorun olduğu zaman doktorlar önce kan tahli Karaciğer Biyopsisi; Biyopsi; hastalık belirtilerini tespit etmek, teşhis ve tanı koyabilmek için sorunlu bölgeden parça alınıp mikroskop altında incelenmesidir. Karaciğerde herhangi bir sorun olduğu zaman doktorlar önce kan tahlillerinde yada ultrasonda herhangi bir soruna rastladığı zaman karaciğer biyopsisi isteyebilir. Karaciğer biyopsisi hastalığın bulunduğu aşamayı gösterir, tedavi sürecini organize etmeye yardımcı olur. 

En bilinen, yaygın olan karaciğer biyopsisi yöntemi, perkütan karaciğer biyopsisidir. Perkütan karaciğer biyopsisi yönteminde karından karaciğere ufak bir tüp sokulur ardından hastalıklı olan dokudan parça alınır. Diğer karaciğer biyopsisi çeşitlerinde ise birisinde boyundaki damarlar kullanılır birisinde ise laparoskopi yapılır. Yani diğerlerinde iğne ile karaciğerden doku alınır.

Karaciğer Biyopsisi Ne İçin Yapılır
 • Başka yöntemler ile teşhis edilemeyen bir karaciğer hastalığı var ise 
 • Ultrasonda normal olmayan bir görüntüden dolayı örnek doku alma amacı ile
 • Hastalığın aşamasını belirlemek için
 • Tedavinin olumlu mu olumsuz mu olduğunu anlamak için
 • Karaciğer nakli sonrası karaciğeri kontrol altında tutmak için
 • Açıklanamayan karaciğer tahlilleri
 • Kronik hepatit B
 • Kronik hepatit C
 • Doğuştan bağışıklık sistemine bağlı hepatit
 • Kronik karaciğer rahatsızlıkları
 • Alkollü karaciğer rahatsızlıkları
 • Wilson rahatsızlığı
 • Demirin vücuttaki yüksekliğine bağlı olarak gelişen karaciğer rahatsızlıkları
 • Karaciğer içerisindeki safra kanallarının berelenmesi
Karaciğer Biyopsisi Riskleri

Ağrı; Karaciğer biyopsisi sonrasında görülen en yaygın komplikasyon biyopsinin yapıldığı bölgede veya sağ omuzda hissedilen ağrıdır. Bu ağrı yalnızca rahatsız edecek kadardır yani şiddetli bir ağrı değildir. Fakat ağrının oluşturduğu rahatsızlık fazla ise kodeinli asetaminofen içeren narkotik ağrı ilaçları tavsiye edilir.
Kanama; Aşırı kanamanın tıpta adı hemorajdır. Ve hemoraj karaciğer biyopsisindeki karşılaşılabilecek en büyük risktir. Hemoraj hastanın hastaneye kaldırılmasına neden olabilir, kan nakli uygulanabilir. Damarları incelemek amacı ile ameliyat (anjiyografi) gerekebilir. Ayrıca kanamayı durdurma yani ombolizasyon durumu gerekir.
İltihaplanma; Nadir olarak karşılaşılsa da kan dolaşımına veya karın boşluğuna bakteriler girebilir.
Çevredeki organlara kazara zarar verilmesi; Biyopsi esnasında kullanılan iğne yanlışlıkla safra kesesine yada akciğer gibi etraftaki organlara girebilir.
Karın ağrıları; Boyundaki damarlardan alınan biyopsilerde geçici süre ile karın ağrıları oluşabilir. Ayrıca bu durum laparoskopi durumunda da olabilir.
Akciğerlerin delinmesi; Biyopside kullanılan iğne yanlışlıkla akciğere saplanırsa, akciğerlerde hava toplanabilir.
Ses tellerinde meydana gelen sorunlar; Bu sorunlar geçicidir. Kısa bir zaman için ses tellerinde boğuklaşma olabilir.
Boyunda kan toplanması; Kataterin sokulduğu kısmın çevresi kan toplarsa şişer ve ağrı oluşur.
]]>